1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka [77]
3 years ago
13

PLS HELP ME ASAP WITH 37 (SHOW WORK + CORRECT ANSWER ONLY) * LOTS OF POINTS!

Mathematics
2 answers:
MrRa [10]3 years ago
7 0
B 
42 times 25.5=1071
771.1/1071= 0.72
(rounded)
not sure
just olya [345]3 years ago
4 0
First, we need to find the area of the wall.  We do this by multiplying the length times the width.  This is equal to 42*25.5=1070 square feet.  Now, we divide the cost by the area to find our answer.  This is equal to 

771.12/1070=$0.72 dollars per square foot, or answer B.
You might be interested in
Which problem can be solved by finding 48 ÷ 8?
lapo4ka [179]
6x8=48
48/8=6
6 eight times is 48
8 six times is 48
6 0
2 years ago
Please help. I gotta show my work to-​
valina [46]

Answer:

Answer below.

Step-by-step explanation:

1. a + 19 | 10 + (a + 9) = a + 19

10 + 9 = 19

a + 19

_____________________________

2. (C + 2/3) + 1/2 = C + 7/6

2/3 = 4/6

1/2 = 3/6

4/6 + 3/6 = 7/6

C + 7/6

______________________________________

3. 5 (4n) = 20n

5 x 4n = 20n

6 0
2 years ago
How much money should be invested now (rounded to the nearest cent), called the present value, in a Treasury Bond investment, yi
Blizzard [7]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

plz mark brainliest

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 5 cups of oatmeal in a container. Jessica eats 1/3 cup of the oatmeal every day for breakfast. In how many days will J
kkurt [141]

Answer:

she will finish the oatmeal in 15 days

Step-by-step explanation:

it takes 3 days to eat one cup. 3x5= 15.

hope this helps. :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
4.5 inches into centimeters
Gemiola [76]

Answer:

it is 11.43

Step-by-step explanation:

multiply your inches by 2.54

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me solve the equation<br>3x+10y=48<br>7x+4y=54
    11·2 answers
  • The price h of a recently brought house plus 10 property tax
    9·1 answer
  • Augustine has a normal 12 month calendar on his desk. If he chooses
    7·2 answers
  • Someone please help me
    6·1 answer
  • Five toppings for a pizza are available at Polina's Pizza. How many combinations of two different toppings are possible?
    15·1 answer
  • Can u guys PLEASE answer this question ASAP. Two wooden boxes, both with dimensions 80 cm, 1 m and 25 cm, are placed on the grou
    9·1 answer
  • -2x2+x+8=0 use the quadratic formula to solve the equation
    12·1 answer
  • Anyone? Help please its my final test!!!
    14·1 answer
  • Two Trends pay the restaurant bill in the ratio of 16:4. If more paying friend pays
    13·1 answer
  • Write down these numbers in expanded form . 3.425<br><br><br><br>​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!