1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka [77]
3 years ago
13

PLS HELP ME ASAP WITH 37 (SHOW WORK + CORRECT ANSWER ONLY) * LOTS OF POINTS!

Mathematics
2 answers:
MrRa [10]3 years ago
7 0
B 
42 times 25.5=1071
771.1/1071= 0.72
(rounded)
not sure
just olya [345]3 years ago
4 0
First, we need to find the area of the wall.  We do this by multiplying the length times the width.  This is equal to 42*25.5=1070 square feet.  Now, we divide the cost by the area to find our answer.  This is equal to 

771.12/1070=$0.72 dollars per square foot, or answer B.
You might be interested in
If your going 70 mph how long does it take to get 70 mph
Reika [66]
Well think about it. 70 mph then how long does it take to get to 70miles. An hour.. Just make it specific
4 0
4 years ago
How would you factor this linear expression? 2x 6
ELEN [110]

2x-6

2(x-3)

therefore 2(x-3)=2x-6

3 0
4 years ago
Tom started his hike at 2:15pm. he arrived at his destination at 4:30pm. how long did he hike??
Alex

Answer:2:15 minutes is how long he hiked

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
93 times 34, I'm multiplying whole numbers.
Papessa [141]
3,162? I think it’s that I’m not sure.
3 0
2 years ago
-4t=15=-1 what is t
Alexandra [31]

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

-4t+15=-1

Subtract 15 on both sides:

-4t=-16

Divide -4 on both sides:

t=-4

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Brenda mails a package to a grandson that weighs 210 grams. About how many ounces is the package? Use 1 ounce = 28.4 grams.
    12·1 answer
  • The sum of 5 and a number is 22
    7·1 answer
  • Complete the table of values for the function
    11·1 answer
  • What is the value of x when x + 7 = 21?
    10·2 answers
  • If tan x=2021<br> x=20/21 <br> and <br> π&lt; x &lt; 3π/2<br> what is cos⁡(x+π/2)?
    6·1 answer
  • Eisha is making trail mix. The ratio of raisins to granola in the mix is 2 to 5. If Eisha adds 4 cups of raisins to her trail mi
    11·1 answer
  • You have to be 60 inches tall to ride the roller coaster. How many feet tall is this?
    15·2 answers
  • Two computers just scanned for viruses at the same time. Computer A runs a virus scan every 2.75 days. Computer B runs a virus s
    9·1 answer
  • 35 points!!!I need help on these questions it’s a part of a common assessment.
    12·2 answers
  • Find 1n( — 290.9).<br> Help<br> Pleaseeee my test is timed
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!