1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka [77]
3 years ago
13

PLS HELP ME ASAP WITH 37 (SHOW WORK + CORRECT ANSWER ONLY) * LOTS OF POINTS!

Mathematics
2 answers:
MrRa [10]3 years ago
7 0
B 
42 times 25.5=1071
771.1/1071= 0.72
(rounded)
not sure
just olya [345]3 years ago
4 0
First, we need to find the area of the wall.  We do this by multiplying the length times the width.  This is equal to 42*25.5=1070 square feet.  Now, we divide the cost by the area to find our answer.  This is equal to 

771.12/1070=$0.72 dollars per square foot, or answer B.
You might be interested in
Find the volume of each figure. Round your answer to the nearest hundredth, if necessary.<br><br>​
bija089 [108]

Formula for volume of cone:

V = \pi r^{2}  \frac{h}{3}

r = 6 km

h = 12 km

V = \pi 6^{2} \frac{12}{3}

V = \pi 36*4

V = \pi 144

V = 452.389 km^3 <----------------------Using the calculators pi button

V = 452.16 km^3 <-------------------------Using 3.14 for pi

Hope this helped!

~Just a girl in love with Shawn Mendes

7 0
3 years ago
Circle D is shown. Angle A C B intercepts arc A B. Arc A B has a measure of 76 degrees. What is the measure of AngleC ? 38° 76°
Valentin [98]
I think the answer is 76 ...
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
(02.01 LC)
horsena [70]

Answer:

B. Number the students on the school roster. Use a table of random numbers to choose 160  students from this roster for the survey.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If 5 slices of pizza cost $5:50 how much does 
kupik [55]

The first thing we must do for this case is to define variables.

We have then:

x: number of slices

y: total cost

We write the linear function that relates the variables.

We have then:

y = (\frac{5.50}{5}) * x

Then, we evaluate the number of slices to find the total cost.

-two slices cost:

We substitute x = 2 in the given equation:

y = (\frac{5.50}{5}) * 2\\y = 2.2

Answer:

two slices = 2.2 $

-ten slices cost:

We substitute x = 10 in the given equation:

y = (\frac{5.50}{5}) * 10\\y = 11

Answer:

ten slices = 11 $

-half a slice cost:

We substitute x = 1/2 in the given equation:

y = (\frac{5.50}{5}) * \frac{1}{2}\\y = 0.55

Answer:

half a slice = 0.55 $

6 0
3 years ago
Alan washed 60 plates in 30 minutes. It took him 3 minutes to wash 6 plates. Is the number of plates washed in 3 minutes proport
timofeeve [1]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

The numbers both multiplied by 10

3 -6

30-60

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Plz, the question is below!
    11·1 answer
  • BRAINLIESTTT ASAP! PLEASE HELP ME :)
    5·1 answer
  • The amount of sales tax on a clothing purchase is directly proportional to the purchase price of the clothing. The sales tax on
    9·2 answers
  • How do I solve -7+m=8?
    7·1 answer
  • CORRECT??
    14·2 answers
  • -6(10t – 5.1)<br> Please help me!!!
    8·1 answer
  • there are 147 third grade students going to the theater. Each row at the theater has ten seats. How many rows of seats will the
    14·1 answer
  • I need help asap!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • What is the range of the function in the graph?
    6·1 answer
  • Calen correctly wrote the equation y-3=1/5(x-10) to represent a line that Mrs. Adams sketched. Mrs. Adams then changed the line
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!