1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
3 years ago
10

Use trigonometric substitution to verify that

Mathematics
1 answer:
photoshop1234 [79]3 years ago
8 0
T = 0
=> Q = 0
 t = x
=> Q = arcsin(x/a)
 rest it just simple integration of trigonometric function
You might be interested in
Mrs.Hameay is making outfits for the school dance team. She can make 1/4 of an outfit per day. How many days should it take Mrs.
sasho [114]
1/4 per day=4 days for one outfit so 4x18=72
5 0
2 years ago
Order of operations
lorasvet [3.4K]
PEMDAS

12*(3/4) comes first

8+9=17
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
‼️ What is the height of a right triangle with an angle that measures 60 degrees and a base of 14 adjacent to the 60 degree angl
puteri [66]

You'd use tangent for this.

opposite / adjacent

tan 60* = x/14

multiply both sides by 14

tan 60* = 1.73

tan 60* (1.73 x 14) = x

24.22 = x

Your answer should be 24.22


7 0
2 years ago
Mike and Beatrice purchase a house for $200,000. If the equation V = 200,000(1.03)x represents the value of the house after x ye
notsponge [240]
X=((log(225000/200000)/log(1.03))
X=log(225,000÷200,000)÷log(1.03)
X=3.98 years
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A function is a type of ____.<br> a. vertical line test <br> b. relation<br> c. range <br> d. domain
Nimfa-mama [501]
It’s a type of range
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the midpoint of the segment below? (5, 4) (5, -3)
    6·1 answer
  • Help i need answers for these problems pls
    14·1 answer
  • A local eat-in pizza restaurant wants to investigate the possibility of starting to deliver pizzas. The owner of the store has d
    5·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice cost $2.00 what is the unit cost
    10·1 answer
  • What are the x-intercept and the y-intercept of the graph of y=−1/2x−5
    7·2 answers
  • Solve for u.<br><br> 4u = 16u + 3(–3u − 5)<br><br> u =
    8·2 answers
  • What is the surface area?<br> 26 cm<br> 26 cm<br> 24 cm<br> 28 cm<br> 20 cm<br> ? square centimeters
    5·1 answer
  • 12=n/5 <br><br> what does n equal <br> also n/5 is supposed to be a fraction
    8·2 answers
  • How many times larger is 4 × 1011 than 2 × 106?
    10·2 answers
  • Misty spun the spinner 30 times and recorded her results in the table. Each section is equal. Answer the questions (A-D)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!