1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dahasolnce [82]
3 years ago
6

What is the value for Z

Mathematics
1 answer:
alukav5142 [94]3 years ago
7 0

Answer: z = 28 degrees

Step-by-step explanation:

Since this is an isosceles triangle, two of the angles are congruent.

180 - 124 = 56

56/2 = 28

You might be interested in
I need help
blondinia [14]

Answer:

b- 13 weeks

Step-by-step explanation:

She makes $550 a week but spends $200 on merchandise so her total weekly is technically $350 in order to earn profit she has to get more than $4500

divide $4500 by $350 which you will get 12.6 but you round it to 13 meaning it would take her a maximum of 13 weeks to receive profit

3 0
3 years ago
Is 2/x + y/4 = 3/2 linear?
Makovka662 [10]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Can anybody help me? No links please lol
sleet_krkn [62]

Answer:

60% OF 6 = 3.6

         ↓

OF means multiplicatin

60% will turn into a decimal which is

↓

0.6 x 6 = 3.6 :)

Hope this helped!

-Maddison <3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A survey in 2012 of U.S. households showed that 60% had a traditional landline
Vikentia [17]

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
224 students out of 560 students chose chocolate ice cream. What percent is this?
Dahasolnce [82]

Answer:

Just divide the 224 out of the total 560

40%

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the coordinates of the midpoint of EF?
    5·1 answer
  • What number is equivalent to 3/4 b-2/3 b =-9
    11·1 answer
  • Can someone help me plz
    6·2 answers
  • Sheila is climbing on a ladder that is attached against the side of a jungle gym wall. She is 7 feet off the ground and is 3 fee
    11·1 answer
  • Do most students walk, bike, or bus to school?
    8·2 answers
  • Are the angles with the given measures complementary, supplementary, or neither?
    11·2 answers
  • When x3+ cx + 4 is divided by (x + 2), the remainder is 4. Find the value of c.
    8·1 answer
  • $220 for the 12ft of rope.How much is gor 1 feet?Find the unit rate.Round to the nearest hundredth if necessary
    9·1 answer
  • What is (1/4)^2x+3=2^5x+4<br> find the value of x?
    9·1 answer
  • ST=<br> Help me please thank u
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!