1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marusya05 [52]
3 years ago
7

I need to evaluate number 68.) and I need to know what sets of numbers to -1/3 belong to

Mathematics
1 answer:
Rina8888 [55]3 years ago
5 0
I evaluated 68 but I’m a little confused about 69

You might be interested in
It takes Santa 2 minutes to deliver presents to 5 houses. At this rate, how long will it take him to deliver to a neighborhood o
dolphi86 [110]

Answer:

28

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
4n+9=6<br> What is the value of n?
disa [49]

-- Subtract  9  from each side of the equation.

-- Divide each side by  4 .

-- The value of 'n' is right there, and you did it all on your own !


3 0
4 years ago
Read 2 more answers
While on vacation, Kayla goes for walks 3 times a day. Her morning walk is 1 1/2 times the distance of her afternoon walk. Her e
natta225 [31]

Answer: 2 miles

Step-by-step explanation:

Afternoon-x; morning- 1.5x; Evening: 1/2x

Make a equation: 1.5x+x+1/2=6

2.5x+1/2x=6

5/2x+1/2x=6

6x=12

x=2

6 0
3 years ago
an official playing field (including end zone) for the indoor football league has a length 39 yd longer than its width. the peri
ch4aika [34]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

39+39 = 78

162 - 78 = 2 lengths =84

84/2 = 42

5 0
3 years ago
Gravity Hospital purchased a new item of equipment on January 1,20X1. The equipment has an estimated useful life of ten years an
qaws [65]

Answer:

  $25000

Step-by-step explanation:

If the salvage value is 20% of the cost, then 80% of the cost will be depreciated over 10 years. Over the 5 years from Jan 1 20X1 to Dec 31 20X5, the $10,000 accumulated depreciation represents 5/10 of that 80%, or 40% of the initial cost.

  $10,000 = 0.40 × cost

  $10,000/0.40 = cost = $25,000

The acquisition cost of the equipment was $25,000.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I find the derivative of 2(f(x)+g(x))?
    7·2 answers
  • Suppose a jar contains 16 red marbles and 32 blue marbles. if you reach in the jar and pull out 2 marbles at random, find the pr
    7·1 answer
  • Caleb and Sergio stacked boxes on a shelf. Caleb lifted 14 boxes and Sergio lifted 12 boxes. The boxes that Sergio lifted each w
    12·1 answer
  • A bacteria population doubles every 4 hours. There are currently 2,000 bacteria in a restricted area. If t represents the time,
    10·1 answer
  • 6 bottles of soda cost $2.70. What is the unit rate for the cost per 1 bottle?
    15·2 answers
  • (-9q^3+-8q) + (3q^2-q-6q^3) I need to find the sum
    6·2 answers
  • Brainlist if you get it right
    14·1 answer
  • The circumference of a circle is 18 pi feet. What is the area in terms of pi?
    11·1 answer
  • Simplify the following expression by combining like terms:<br> 5a + 4b - 5c + 6a + 9b
    11·1 answer
  • The minute hand of a clock is 1.4 centimeters long. How far does the tip of the minute hand travel in 40 minutes? (Round your an
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!