1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mamont248 [21]
3 years ago
5

write an equation in point-slope form that describes the line with a slope of -3 that contains the point (1,2).

Mathematics
2 answers:
DedPeter [7]3 years ago
6 0
Y - y1 = m(x-x1)
y - 2 = -3(x - 1)
salantis [7]3 years ago
4 0
Point-slope form is

y - y1 = m(x - x1)  where m = slope and (x1, y1) is a point on the line.

so here it is   y - 2 = -3(x - 1) Answer
You might be interested in
What is the measure ofEGE?
pentagon [3]

Step-by-step explanation:

Angle EGF = 0.5(180° - 50°) = 65°.

Angle CGF = 180° - Angle EGF = 115°.

5 0
3 years ago
Plzzzzzz I need help
Veronika [31]

Answer:

4 whole sticks of butter

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Write the expression that shows "3 times the sixth power of ten."
KIM [24]
3 x 10 (with a small 6 at the top right of the ten). Hope this helped
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
50/24= x/495<br> what does x =
vesna_86 [32]

Answer:

1031.25 =x

Step-by-step explanation:

50/24 = x /495

We can use cross products to solve

50 *495 = 24*x

24750 = 24x

Divide each side by 24

24750/24 =24x/24

1031.25 =x

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which angle is a reflex angle? A. An angle measuring 105 . An angle measuring 185 degrees . An angle measuring 65 D. An angle me
son4ous [18]

Answer:

an angle greater than 180° and less than 360°.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • On the last day of school 217 6th graders wore sneakers to school. If there are 377 students in the 6th grade, what percent wore
    7·1 answer
  • What are 2 decimals equivalent to 5.300
    9·2 answers
  • A plumbers bill is £463.20 plus VAT. The current rate of VAT is 20% what is the actual cost of work done
    7·1 answer
  • Can you teach me how to do these?? plzaa
    12·2 answers
  • How do I add and subtract unlike fractions
    5·2 answers
  • Simplify the square root of 1859
    13·1 answer
  • What is quadrilateral ABCD is translated A.7 units left and 4 units up B.6 units right and 4 units down C.7 units right and 4 un
    8·1 answer
  • Use the graph of the scatter plot to answer the question.
    7·2 answers
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • Alex asked her friend Beau to bring his robots to the fair. Guests can buy tickets to play with the robots. Beau needs to rope o
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!