1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Umnica [9.8K]
3 years ago
6

700 divided by 12 Please help me

Mathematics
2 answers:
kogti [31]3 years ago
6 0
700/12 equals 58 and 1/3.
masya89 [10]3 years ago
5 0
The answer is 58.3 repeating
You might be interested in
A team manager buys a team jacket and a team cup for each of the 10 players on the dodgeball team. Each team cup costs $10.70. T
Ilya [14]

Answer:

293/10=u

thats the equations

3 0
3 years ago
Need help quick, please?
My name is Ann [436]
Remember that the general formula for a circle is <span> 
(x – h)</span>² + (y – k)² = r²<span>, where (h,k) is the coordinate of the center. 
We already know that (h,k) = (5,-4), since we know the center's coordinates. We need to find r, the radius, using the distance between the center and the point (-3,2). 
To do this, we can either use the distance formula, or plug in the points in our circle equation and solve for r.
Let's do the second one, plugging in and solving for r.
We can use the point (-3,2) for (x,y):
</span>(x – h)² + (y – k)² = r²
(-3 - 5)² + (2 - -4)² = r²
(-8)² +(6)² = r²
64 + 36 = r²
100 = r²
r = 10
We know that r=10, and that r² = 100
Using h, k, and r, we can now solve for the equation of the circle in standard form.
The equation of the circle is:
(x – 5)² + (y + 4)² = 100
8 0
3 years ago
he gross income of Maurice Vaughn is $785 per week. His deductions are $42.25, FICA tax; $90.33, income tax; 2% state tax; 1% ci
docker41 [41]

Answer:

A. $605.32

Step-by-step explanation:

The state tax, city tax, and retirement fund add to 6% of Vaughn's wages, or ...

... $785 · 6% = $47.10

Then after subtracting all the deductions, Vaughn's take-home pay is ...

... $785 -42.25 -90.33 -47.10 = $605.32 . . . . matches A

3 0
3 years ago
Find the slope of the line (0,7), (4,4)
MaRussiya [10]

Answer:

m = - 3/4

Step-by-step explanation:

m = (7-4)/(0-4)

= 3/- 4

= - 3/4

3 0
3 years ago
What is the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces?
pashok25 [27]

That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659

Hope this helped!

3 0
4 years ago
Other questions:
  • Credit card buying has become an important part of the economy of the United States.
    8·2 answers
  • WILL MARK AS BRAINEST!!!!! PLEASE HELP ME!!!!!!! 70 POINTS!!!
    11·2 answers
  • Someone help me please
    5·1 answer
  • Which of the following is a mixed number? A. 5/2 B. 2.3 C. 2 1/2 D. 2/5
    14·2 answers
  • An isosceles triangle in which the two equal sides, labeled x, are longer than side y. The isosceles triangle has a perimeter of
    13·1 answer
  • Please HELP best answer will receive a BRAINLIEST. Given the probability density function f ( x ) = 1/3 over the interval [ 4 ,
    7·1 answer
  • Can a five year old do Algebra? yes but how and why?
    8·2 answers
  • Which classification best describes ∠2?
    7·2 answers
  • It takes at 45 minutes to complete his science homework. It takes him 2/3 as long to complete his math homework. How long does i
    11·2 answers
  • The perimeter of the rectangle below is 222 units find the length of side RS
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!