1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sedaia [141]
3 years ago
6

Three years ago the average price of a movie ticket was $8.75 and now it is $11.00. What was the annual multiplier and the perce

nt increase
Mathematics
1 answer:
Andrei [34K]3 years ago
8 0
Given:
Price of tickets:
3 years ago - 8.75 
now - 11

annual multiplier:

b³ = 11/8.75 
b = ∛11/8.75
b = 1.079

The annual multiplier is 1.079.

1.079 * 100% = 107.9%

107.9% - 100% = 7.9%

The percentage increase is 7.9%


You might be interested in
What is the equation of the line that is parallel to y-3x=2 and that passes through (6,1)?
Artemon [7]

Try this solution (analytic method):

1. if new line is parallel to the given one (y=3x+2) it means the new line has a form y=3x+b, where b - number.

2. In order to calculate 'b', it need to substitute the coordinates of point (6;1) into the equation of the new line:

1=3*6+b, ⇒ b=-17.

3. If to make up the equation of the new line:

y=3x-17

Answer: A

8 0
3 years ago
1+2+3+4+5+6+7+8+9+1+2+3+4+5+6+7+8+9+10 times 2
Maksim231197 [3]

Answer:

200

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Add</u>

1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 + 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 + 10

1 + 2 = 3

3 + 3 = 6

6 + 4 = 10

10 + 5 = 15

15 + 6 = 21

21 + 7 = 28

28 + 8 = 36

36 + 9 = 45

45 + 1 = 46

46 + 2 = 48

48 + 3 = 51

51 + 4 = 55

55 + 5 = 60

60 + 6 = 66

66 + 7 = 73

73 + 8 = 81

81 + 9 = 90

90 + 10 = 100

<em>100</em>

<u>Step 2:  Multiply</u>

100 * 2

<em>200</em>

Answer:  200

6 0
2 years ago
Find the median and mean of the data set below:
Anvisha [2.4K]
Bro I’m trying to figure this out on my own test
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me ill mark you as brainiset
Artyom0805 [142]

Answer: -$560

Step-by-step explanation: Ahem, So basically u divide -$5040 by 9 months and then you get -$560

Plz mark me brainliest it would mean so much! :)

8 0
2 years ago
What is the unit rate for 5 notebooks that cost $9.45
harkovskaia [24]
Divide $9.45 into 5 yr answer would be $1.89 per notebook
3 0
3 years ago
Other questions:
  • How to graph the linear equation using the slope and​ y-intercept.<br> y=3x+4
    14·2 answers
  • Simplify the expression (4x^3y^-5)^4 PLEASE HELP!!!!
    15·2 answers
  • Which of the following equations correctly represents the law of sines?
    7·2 answers
  • How can x-2/3=5/6 be solved for x in one step
    5·1 answer
  • Need help asap please help
    9·1 answer
  • To do his homework for a drafting class, Axel needs a round table with an area of at least 45ft. What is the area of his parent’
    12·1 answer
  • Place
    15·1 answer
  • Plz help will mark as brainliest
    11·1 answer
  • Y=4x. Y=40. What does x equal
    12·2 answers
  • What does it mean to determine the two positive integers that each value is between??? I'm confused ​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!