1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
labwork [276]
3 years ago
15

A road crew must repave a road that is 2/5 miles long.They can repave 1/30 miles each hour. How long will it take the crew to re

pave the road
Mathematics
1 answer:
Tamiku [17]3 years ago
4 0

2/5= 12/30

The road is 12/30 miles long, they pave 1/30 each hour

60x12= 720 minutes= 12 hours

You might be interested in
A storage container is in the shape of a rectangular prism. The container has a length of 10 feet, a width of 8 feet, and a heig
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

592

Step-by-step explanation:

A=2(wl+hl+hw)

A=2(8*10+12*10+12*8)=592

8 0
3 years ago
Help this is my hw from like 2 months ago
madreJ [45]
The answer is y=1/2x+40
3 0
11 months ago
Read 2 more answers
Write an equation in the form y=mx for the proportional relationship that passes through the points​ (2, -15) and​ (6, -45).
nydimaria [60]

Answer:

Y=-15/2x

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
HELP SOMEONE PLEASE I DO NOT UNDERSTAND ILL GIVE YOU 50 POINTS JUST HELP ME PLEASE !!!!
Alona [7]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

wanna sex

5 0
3 years ago
In the diagram, the radius of the outer circle is 5 centimeters and the area of the shaded region is 16π square centimeters. Fin
shusha [124]

Answer:

c because I did this one an yeah

8 0
2 years ago
Other questions:
  • if the sum of twice a number and - 7 is increased by 8 the result is 16 greater than the opposite of the number. What is the num
    11·1 answer
  • Identify the asymtotes of y= 2/x+1 +2
    8·1 answer
  • Ethan and Daniel are required to read a 300-page novel for their literature class. The number of pages read by Ethan and Daniel
    5·1 answer
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • The height of an airplane as it descends to an airport runway
    15·1 answer
  • Dan pays £220 per week in rent.
    7·2 answers
  • What is the answer to (−6)2
    6·1 answer
  • Simplify the expression.
    15·1 answer
  • Which is an equation of a direct proportion?
    11·1 answer
  • 20. Juwan makes 12 baskets in 40 minutes. If he continues making baskets at this rate, how
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!