Answer:
The area of this figure is 45 square units.
Answer:
$9.59 for 7 bags of potatoes
Step-by-step explanation:
First you find the unit rate by dividing 6.85 by 5.
The unit rate should equal $1.37.
Then you multiply that and 7 which equals $9.59
e=3.
So this is how I approached this. Since 7 is being multiplied, I divided both sides by 7 so 105/7 = 15. Then it becomes simple as 5e=15. We divide both sides by 5 and get e=3. Tip: just try isolating the variable and then life is much easier.
Answer: 11/12
Step-by-step explanation:
Addition of fractions
#1 Change to the same denominator
- LCM (Least common multiple) of 4 and 6 is 12
- 9/12+2/12
#2 Add the numerator as usual
9/12+2/12
=(9+2)/12
=11/12
-------------------------------------------------
p=3/4+1/6
p=11/12
Answer:
$2.46
Step-by-step explanation:
23+18 = 41
41 * 0.06 = 2.46
So, the answer you get is $2.46
Hope this helps!
Maybe brainliest?