1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pav-90 [236]
4 years ago
7

jon spent 1/3 of his allowence on baseball cards, 1/4 on baseball souvenirs and 3/8 on a baseball ticket. if he had $5 left how

much allowance did he have to start with
Mathematics
2 answers:
Oksana_A [137]4 years ago
8 0
1/3 = 12/36
1/4 = 9/36
3/8 = 12/36
Spent = 12/36 + 9/36 + 12/36
= 33/36.
This means that 3/36 is left, showing that 3/36 = $5.
1/36 = $5 / 3
= 1.66666667
36/36 = 1.66666667 * 36
= 60
He started with 60$
ella [17]4 years ago
8 0

Hello! So here what they are saying basically is, Jon has an allowance that is 100% of some amount. We want to know this amount from the given data. Here’s a list of what we have


1/3 of x spent on cards

1/4 of x spent on souvenirs

3/8 of x spent on ticket

$5 leftover


So Jon used 1/3x+1/4x+3/8x+5=x by finding LCD or Lowest Common Denominator;


8/24x+6/24x+9/24x+5=24/24x

23/24x+5=x

5=1/24x

x=24*5

x=$120


Therefore Jon had $120 in allowance and he used;

$40 on cards

$30 on souvenirs

$45 on ticket

$5 leftover


Total = 40+30+45+5=120


Hope this helped out. Any questions please just ask. Thank you.


Read more on Brainly.com - brainly.com/question/10643930#readmore


You might be interested in
HELP PLEASE!!
zhenek [66]

Answer:

y = 1/2x + 1.

Step-by-step explanation:

Use the point-slope form of a straight line:

y - y1 = m(x - x1)     (where m=slope and(x1,y1) is a point on line).

y - 3 = 1/2(x - 4)

y = 1/2x - 2 + 3

y = 1/2x + 1.

7 0
3 years ago
A dryer and washer cost $936 combined the washer cost $86 more than the dryer what is the cost of the dryer
Julli [10]
The cost of the dryer is $425
5 0
2 years ago
Jacksons family drove 496 in 8 hour what is the unit rate
stich3 [128]
62unit/hour is the answer
distance/time
5 0
3 years ago
Lesson 10 Problem Set 5•3
Alecsey [184]

Answer:

I think 5 gallon painting

4 0
3 years ago
Hurry plsssss math test
liraira [26]

Answer:60

90-30=60

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How many significant digits are there in the value 0.0050340?
    5·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (-3, -4) and (1, 2)?
    11·1 answer
  • Solve for x<br><br> 15x^2+16x= -4
    12·2 answers
  • (08.03 MC)
    9·2 answers
  • Enzo’s mean score is 44. Zahra’s mean score is 38. The difference between the mean scores is about how many times the mean absol
    14·1 answer
  • For many years businesses have struggled with the rising cost of health care. But recently, the increases have slowed due to les
    10·1 answer
  • Please help me because I don’t know
    11·2 answers
  • MARKING BRAINLIEST!!!
    11·1 answer
  • No links or files please im doing two at a time to get it done quicker
    13·1 answer
  • Pls need help, free brain<br> full answer
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!