1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir [108]
3 years ago
7

Carol drove to her sister's house. she drove from 6:38 to 9:45. how long did she drive?

Mathematics
2 answers:
Marrrta [24]3 years ago
8 0
The answer isn't part of any of the choices that are up there The answer should be 3 Hours and 7 Mins
Ierofanga [76]3 years ago
4 0
Carol drove for 3 hours and 7 minutes
Hope this helps!!
You might be interested in
Write a system of equations to describe the situation below, solve using any method, and fill in the blanks. The volleyball team
almond37 [142]

Answer: After washing 20 cars together, each team will have raised the same amount in total.

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of cars that each each teams will wash for them to raise the same amount in total.

The volleyball team gets $4 per car. In addition, they have already brought in $24 from past fundraisers. This means that the total amount raised by the volleyball team after washing x cars would be

4x + 24

The wrestling team has raised $84 in the past, and they are making $1 per car today. This means that the total amount raised by the wrestling team after washing x cars would be

x + 84

For both amounts to be equal, the number of cars would be

4x + 24 = x + 84

4x - x = 84 - 24

3x = 60

x = 60/3

x = 20

4 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
A boat sails for 5 hours at 30 mph in a direction 164°56'. How far south has it sailed (to the nearest mile)?
Valentin [98]
Total distance covered = 5 x 30 = 150 miles
Angle of travel with respect to south pole = 180 - 164°56' = 15°4'

Let the distance southwards covered be x, then
cos 15°4' = x/150
Thus, x = 150 cos 15°4' = 144.84

Therefore, the distance covered southwards = 145 miles to the nearest mile.
5 0
3 years ago
A group of eight golfers paid $430 to play a round of golf . Of the golfers one was a member and 7 were not what is the cost for
charle [14.2K]

Answer:

Incomplete question

Complete question;

A group of eight golfers paid $430 to play a round of golf . Of the golfers one was a member and 7 were not.

Another group of golfers consists of two members and one nonmember. They paid a total of $75. What is the cost for a member to play a round of golf, and what is the cost for a nonmember?

Answer: X = $82.695 for members

Y = $49.615 for non members

Step-by-step explanation:

Let's use X to denote members and Y for non-members.

Therefore, amount paid by one member to play + amount paid by 7 non-members to play = 430

X + 7Y = 430. . .1

Amount paid by 2 members to play + amount paid by one non-member to play = 215

2X + Y = 215. . .2

Solving both equations simultaneously

X+7Y = 430

2X +Y = 215

Therefore, from eqn 1. X = 430-7y

Substituting this into wan 2 gives

2(430-7Y) + Y = 215

860-14Y + Y = 215

860-215 =13Y

645 = 13y

Y = 49.615

Therefore substituting Y = 49.615 into any equation above

X + 7(49.615) = 430

X = 430-347.05

X = 82.695

3 0
3 years ago
Please write a 5 sentence summary of fidel castro's life
adell [148]

Answer:

Fidel Castro, in full Fidel Alejandro Castro Ruz, (born August 13, 1926, near Birán, Cuba—died November 25, 2016, Cuba), political leader of Cuba (1959–2008) who transformed his country into the first communist state in the Western Hemisphere. Castro became a symbol of communist revolution in Latin America. He held the title of premier until 1976 and then began a long tenure as president of the Council of State and the Council of Ministers. He handed over provisional power in July 2006 because of health problems and formally relinquished the presidency in February 2008.

Step-by-step explanation: Hope it helps! Please rate brainliest

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What equation is equal to 1+4(6p-9)
    15·1 answer
  • What is the answer for 81/9x(98+72)+(73-23)
    5·1 answer
  • I will mark it as brainliest whoever has the clearest explanation
    10·1 answer
  • Translate the phrase into a variable expression: three less than the product of a number and six
    7·2 answers
  • Joel is looking at costs for using a gym. He could pay $50 per month for unlimited use or he could pay $12 per month plus $4 per
    13·2 answers
  • A company uses a computer program to create coupon codes for customers to use on its website. The codes are made up from the sym
    14·2 answers
  • Use the distributive property to model the product on the grid 4x12=
    14·1 answer
  • What value of x makes the equation 5(4x - 1)=4(2.5x+8) true?
    6·2 answers
  • PLEASE HELPPPP !!!!!!!
    6·1 answer
  • Select the correct answer.In triangle ABC, AB = 12, BC = 18, and m B = 75° what are the approximate length of side AC and measur
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!