1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksian1 [2.3K]
3 years ago
6

Find the height of a square pyramid that has a volume of 32 ft.³ in a base length of 4 feet

Mathematics
1 answer:
VikaD [51]3 years ago
3 0
I'm not too sure but I hope this helps

You might be interested in
How to move from fractions as a part to whole to ratios?
elena55 [62]
What do you mean
<span>How to move from fractions as a part to whole to ratios?</span>
3 0
3 years ago
Solve the right triangle<br> round your answer to the nearest tenth
hjlf

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
I stumbled on this question
nadezda [96]
Q20) c < 82-76
c < 6
Hope this helps
4 0
3 years ago
A right square pyramid is shown. The height of the pyramid is 6 units. The distance from the center of the base of the pyramid t
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer:

<em>AD is 6.5 units</em>

Step-by-step explanation:

Find the diagram attached.

From the diagram, you can see that the dotted triangle is a right angled triangle with side AD as the hypotenuse.

To get AD, we will use the pythagoras theorem as shown;

Hyp² = Opp² + Adj²

AD² = 6²+2.5²

AD² = 36 + 6.25

AD² = 42.25

AD = √42.25

<em>AD = 6.5</em>

<em>Hence the measure of length segment AD is 6.5 units</em>

6 0
3 years ago
What is the unit rate of $2.50 for 5 ounces
ss7ja [257]
2.50 / 5 = 0.50 per oz
6 0
3 years ago
Other questions:
  • As the age of the car increases, its value decreases. Which
    11·1 answer
  • A company that sells phones generates revenue given by the function
    7·1 answer
  • What is the least common multiple of x^2 + 11
    6·1 answer
  • What is d/5&gt;4? inequalities
    15·1 answer
  • Fill in the next number in the list: 1,3,7,13,21,31​
    7·2 answers
  • What is a parabola? pls help because i need this quick.
    14·1 answer
  • -3/4(4f - 2g) <br> Please answer as soon as you can!
    5·1 answer
  • The notebook costs £ 1.10, the pen is £ 33 and the pencil £ 25 buys (Remy) 4 pencils, one pen, two sharpeners and some paint.​
    9·1 answer
  • Guys please help w the first two (7thgrademath)
    11·1 answer
  • This is the other question!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!