Answer:
x = 3 only
Step-by-step explanation:








Check by substituting found values of x into original equation:


Answer:
Step-by-step explanation:
2p * 3Q * 5r = 30 pqr
You can multiply the integers in any order. When multiplied they always give the same answer no matter what the order.
Answer:
2x-2=-4
5/8x3/5= 15/40 then u simplify and get -4 3/8
Find the unit costs and compare them:
$1.99
---------- = $0.199/oz
10 oz
$2.99
-------------- = $0.17/oz
18 oz
Clearly, the 18 oz bag for $2.99 is the better buy, at $0.17/oz versus $0.199 oz for the 10 oz bag for $1.99.
Answer:
x = 1
Step-by-step explanation:
To solve for a variable, you need to get the variable on one side of the equation, and by itself.
4x + 5 = x + 8
4x = x + 3 --- subtract 5 from both sides
3x = 3 --- subtract x from both sides
x = 1 --- divide both sides by 3