1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ryzh [129]
3 years ago
15

IF GET THESE 2 RIGHT 10 POINTS FOR BOTH BE THE GOD AND THE BRAINLYIEST!!! IF THEY ARE BOTH QUESTIONS RIGHT!!.

Mathematics
1 answer:
IgorC [24]3 years ago
8 0
I think The answers are as follows 17. A) 3/4
18. C)
You might be interested in
What is the answer to this problem?
Alexeev081 [22]

Answer:

gggggykkkk i just stole your points thank you

6 0
3 years ago
What can multiply itself 3 times to get 125?
Rainbow [258]
5. Because 5 x 5 = 25. 25 x 5 = 125. or 5^3 is 125, which could be proved with a calculator. Hope this helps.
6 0
3 years ago
Using distributive property, what is 3/5 x 3 1/2
ExtremeBDS [4]

Answer:

2 1/10

Step-by-step explanation:

3/5 *3 = 9/5

3/5* 1/2= 3/10

3/10+ 18/10= 21/10= 2 1/10

4 0
3 years ago
Evaluate the expression.<br> -1 x ( 1-(negitive 7 to the 2 power))
dmitriy555 [2]

Answer:

-50x

Step-by-step explanation:

−1x ( 1 − ( 7²) )

= ( − 1x ) ( 1 + 49 )

= ( −1x ) ( 1 ) + ( −1x ) ( 49 )

= −x − 49x

= −50x

6 0
2 years ago
HURRY UP PLEASE To find discount, tax or tip (or the percent of a number) you must take the original number and multiply it by..
Vesna [10]

Answer:

Question 1) To find discount, tax or tip (or the percent of a number) you must take the original number and multiply it by...

The percent with the % sign

The percent written as a decimal

The decimal moved 5 spaces to the right

(Question 2)Michael goes to the jewelry store to buy his mom a necklace. The necklace is normally $119 but the store is having a 25% off sale. How much will Michael

pay for the necklace?

$29.75

$94.00

$89.25

$99.75

(Question 3)Sue’s mom ordered pizzas and snacks for her family. She ordered three pizzas, 1 dozen donuts, and 1 dozen cookies. Each pizza cost $12.99, donuts are $3.99 per dozen, and the cookies are $4.50 per dozen. (All prices include sales tax.) If she paid with a $50 bill, how much change did she receive?

$28.52

$47.46

$2.54

$3.54

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the unit price and convert to 8 eggs rather than 11! Thank u guys :)
    5·1 answer
  • Sally consumed 2.5 gallons of water in one day. How many milliliters are equal to 2.5 gallons, if 1 liter = 1,000 milliliters an
    13·2 answers
  • How many ways can six friends be arranged around a circular dinner table?
    7·1 answer
  • What is the area of the triangle​
    9·2 answers
  • A box in the shape of a rectangular prism has a length of x inches, a width of 0.5x inches and a height of 2x inches. The volume
    8·1 answer
  • Sandys high school played 18 games this year and were defeated during 4 games how many did they win ?
    5·1 answer
  • Translate into an algebraic expression: <br> One sixth of the sum of A and B
    8·2 answers
  • PLEASE HELP ME ILL GIVE BRAINLIEST
    10·1 answer
  • Pls help (ZOOM IN TO SEE FULL PIC)
    12·1 answer
  • Find the product. (n 7)2 n² 14n 14 2n² 14n 49 n² 14n 49.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!