To solve for the unit rate, know that the final answer must be out of 1. Or it is the quantity or amount of something per unit of measurement.
For instance in the above question, the unit rate for 32 teams in 4 divisions would be 8 teams per division.
Likewise for the other question it would be 270/15.
Answer:
(200)+(50)+(0)
Step-by-step explanation:
you just take all the numbers and break them up
Answer:
The quadratic equation is x^2 + 4x - 32 = 0
Step-by-step explanation:
(x - 4)(x+8) = 0
x^2 + 4x - 32= 0
Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.
Step-by-step explanation:
Find the unit price (the price of 1 lb of apples)
7.64/8 lbs = 0.955 per pound
12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;
Answer:
216 ft³
Step-by-step explanation:
h*w*l=v
