1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ann [662]
3 years ago
10

A soup can, shaped like a cylinder, has a diameter of 3.5 inches and a height of 5 inches. Each serving of soup is 15 cubic inch

es. If a can of soup this size costs $1.99, what is the cost of each serving of soup? Round to the nearest cent.
Mathematics
1 answer:
marissa [1.9K]3 years ago
7 0

Answer:

The answer to your question is Cost of a serving = $0.62

Step-by-step explanation:

Data

diameter = 3.5 in

height = 5 in

each serving = 15 in³

Cost of the can = $1.99

Process

1.- Calculate the volume of the can

Volume = πr²h

-Substitution

Volume = (3.14)(3.5/2)²(5)

-Simplification

Volume = (3.14)(3.062)(5)

-Result

Volume = 48.08 in³

2.- Use proportions and cross multiplication to find the cost of a serving.

                   48.08 in³ ---------------- $1.99

                         15  in³ ----------------  x

                          x = (15 x 1.99)/48.08

                          x = 29.85/48.08

                          x = $0.62

You might be interested in
11 + 11 = 4 22 + 22 = 16 33 + 33 = ?
Anon25 [30]

Answer:

66

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help meeeeeeeeee
Ilya [14]
Midpoint formula ((x1+x2)/2, (y1+y2)/2)
((4+10)/2, (2+4)/2)

answer is (7,3)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
For each pair, determine whether it is a solution to 6x+7y=19
Gre4nikov [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

(0, -3) not a solution

(2,1) solution

(3,-4) not a solution

(-5,7) solution

5 0
2 years ago
Use the binomial series series to expand the function as a power series. 3/((6+x)^3)
Degger [83]
= 3/(6^3*x^0 + 3*6^2*x^1 + 3*6^1*x^2 + 6^0*x^3)
= 3/(216 + 108x + 18x^2 + x^3)
6 0
3 years ago
???????? Helppppp :(
iragen [17]
Sorry man you’re on your own
3 0
3 years ago
Other questions:
  • There are 25 students in a class. 2525 of them walk to school.
    5·2 answers
  • A store is having a sale where movies are 15% off their original price a movie is sale for $22.10 what was the original price of
    14·1 answer
  • Please help me !!<br> Answer both correctly for a brainliest and also a thanks :)
    10·1 answer
  • Which equation represents a line that passes through (2,-1/2<br>and has a slope of 3?​
    8·1 answer
  • 20-8 divided by 2 to the second powerX3
    10·1 answer
  • What is the answer?! *PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION*
    14·1 answer
  • Using the order of operations, what should be done first to evaluate 12+(-6)(3)+(-2)?
    8·1 answer
  • Morgan's hourly salary is $8. If Morgan works more than 40 hours a week, then Morgan gets overtime pay at 1 and 1/2 times the re
    10·1 answer
  • If Jane is not maximizing her utility with the original purchase combination, remembering the Law of Diminishing Marginal Utilit
    12·1 answer
  • Guided Practice
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!