1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
joja [24]
3 years ago
15

Its this sign

formula"> going to be an open or closed circle on a number line?
Mathematics
1 answer:
Nuetrik [128]3 years ago
3 0

Answer:

  • Closed circle

Step-by-step explanation:

  • Its close circle because the number is included
You might be interested in
What is the measure of
sesenic [268]

Answer: C. 84

Step-by-step explanation:

In triangles ABD y BCD:

- AD=CD

- Angle BAD = angle BCD

- BD common side

THEN the triangles are equal because they have two sides and the angle opposite the longest side respectively equal.

CBD = ABD = 42 because the triangles ABD y BCD are equal

ABC = CBD+ABD = 42+42= 84

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B9%7D%7B27%7D%20" id="TexFormula1" title=" \frac{9}{27} " alt=" \frac{9}{27} " ali
anyanavicka [17]

Answer:

<em><u>5/18</u></em> is not equivalent to 1/3.

Step-by-step explanation:

9/27, 2/6 and 15/45 are equivalent to 1/3.

5 0
3 years ago
34,000 people attended a ballgame at a stadium that offers two kind of seats: general admission and reserved. The day's receipts
hoa [83]

Answer:

The number of people who paid $ 12 for reserved seat is 5,000

The number of people who paid $ 4 for general seat is 29,000  

Step-by-step explanation:

Given as :

The total number of people attending a ballgame = 34,000

The total receipt of the ticket's seat = $ 176,000

The amount pad for reserved seat = $ 12

The amount paid for general admission = $ 4

Let The number of people for reserved seat = r

And The number of people for general admission = g

Now, According to question

The total number of people attending a ballgame =  The number of people for reserved seat + The number of people for general admission

or, r + g = 34,000           ...........1

The total receipt of the ticket's seat = The amount pad for reserved seat × The number of people for reserved seat + The amount paid for general admission × The number of people for general admission

Or, $ 12 × r + $  ×4 g = $ 176,000           .........2

or, $ 12 × ( r + g ) = $ 12 × 34000

Or, $ 12 r + $ 12 g = $ 408,000

Solving equation

( $ 12 r + $ 12 g ) - ($ 12 r + $ 4 g ) = $ 408,000 - $ 176,000

Or, ( $ 12 r - $ 12 r ) + ( $ 12 g - $ 4 g ) = $ 232,000

Or 0 + 8 g = 232,000

∴  g = \frac{232000}{8}

I.e g = 29,000

So , The number of people for general admission = g = 29,000

Put the value of g in Eq 1

I.e  r + g = 34,000  

or , r = 34,000 - g

∴  r = 34000 - 29000

I.e r = 5,000

So, The number of people for reserved seat = r = 5,000

Hence The number of people who paid $ 12 for reserved seat is 5,000

And The number of people who paid $ 4 for general seat is 29,000  Answer

6 0
3 years ago
Please help me with math thanks
Korvikt [17]
Given that a room is shaped like a golden rectangle, and the length is 29 ft with the ratio of  golden rectangle being (1+√5):2, thus the width of the room will be:
ratio of golden triangle=(length if the room)/(width of the room)
let the width be x
thus plugging the values in the expression we get:
29/x=(1+√5)/2
solving for x we get:
x/29=2/(1+√5)
thus
x=(29×2)/(1+√5)
answer is:
x=58/(1+√5)
or
 byrationalizing the denominator by multiplying both the numerator and the denominator by (1-√5)
58/(1+√5)×(1-√5)/(1-√5)
=[58(1-√5)]/1-5
=(58√5-58)/4
7 0
3 years ago
the two cycles have center G where radius GI= 4ft, radius MG =6.5ft and MGC=72. Determine the total cost be to paint area MCAI i
Solnce55 [7]
I have no clue what the answer would be, I’ve worked on it for 25 minutes, I will get back to you if I figure it out :,)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Help please solve 5x+2=22
    6·2 answers
  • The line plot shows the distances, in miles, run by joggers in a park.
    15·1 answer
  • 0.16(a-4)=0.3(2a+4)<br>Solve the Equation
    9·1 answer
  • What is the value for y?<br><br><br><br> Enter your answer in the box.
    11·1 answer
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    5·1 answer
  • Lin bought 4 bags of apples. Each bag had the same number of apples. After eating 1 apple from each, she had 28 apples left.
    10·1 answer
  • Which function has the graph shown?
    11·1 answer
  • Joe has 16 pounds of fertilizer for his three gardens. He uses ⅜ of the fertilizer in his first garden and ¼ of the fertilizer i
    11·1 answer
  • 61 divided by 3427?
    11·1 answer
  • Evaluate the function rule below when x= -2<br><br> F(x)= -4x
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!