1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Temka [501]
3 years ago
9

matt can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.79 or a 15-ounce jar os salsa for $5.54. which jar has the best unit rate?

Mathematics
1 answer:
oee [108]3 years ago
7 0
8/2.79 = 1/2.867, or $2.86 per each oz
15/5.54 = 2.707/1, or 2 oz for every 1 dollar

the 15 oz jar of salsa has the better unit rate

hope this helps
You might be interested in
A 5-foot peice of ribbon cost 13.20 dollars. WHAT is the price per inch
Katen [24]

Answer:

$0.22 per inch

Step-by-step explanation:

$13.20/5 feet =

$2.64 / 1 foot

Remember 1 foot = 12 inches

$2.64 / 12 inches =

$0.22 per inch

5 0
3 years ago
Simplify 8(R + 6) - 2R
navik [9.2K]
<span>8(R + 6) - 2R, 8R + 48 - 2R, The result is 6R + 48</span>
3 0
3 years ago
Suppose you want to throw a party. you have $214 to spend. so far you have purchased 5 decorations that each cost d dollars. whi
Harrizon [31]

Answer: 214 - 5d

Which of the following real-world scenarios could be represented by the algebraic expression 7.65 - 2p? Select all that apply.

Answers:

1) You buy 2 equally priced party favors, spending from your $7.65 gift card.

4) you give Tim twice the amount of face paint he had from your supply of 7.65 ounces.

You decide to order pizzas for your party. A large pizza is cut into 12 slices. If each pizza is shared evenly among G guests, which expression represents the number of slices that each guest will eat?

Answer: 12/g

(these are the rest of the answers for the rest of the 7 slides of "Writing expression" assignment on e2020

4th: $25 dollars is the constant team so the cost for h hours is 15h and the correct expression is 15h+25 and 15(h+25) would be interpreted as adding 25 hours to the number of hours rented, and then multiplying by 15.

5th: m + 2m - s

6th: No it's not true. Each table began with x/8 balloons. If two pop then you will not be able to distribute it equally among 8 tables. There are x/8 - 2 balloons left. Not all tables will be equal.

7th: n - (1/4)n - 15

8th: 12n/r

9th: (x+3)/5

10th: (3r)/2 is what the second DJ had. 3 times as many songs as 3r and half as many is translated as division to 2 so half as many is translated as multiplication by 1/2. So therefore, the second DJ had (3r)/2 songs.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
1
jok3333 [9.3K]

Answer:

5 miles thank me later

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Help!!! MATHS QUESTION I WILL GIVE YOU A HEART!!!
Novay_Z [31]

Answer:

bottom diagram

15 green

Step-by-step explanation:

5 green for every 2 blue

The bottom diagram matches that situation

5 green  10 green  15 green

2 blue      4 blue      6 blue

-----          ---------       ----------

3 diff         6 diff        9 diff

When she paints 15 green and 6 blue she has painted 9 more green than blue

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is f(3)?
    5·1 answer
  • Two parallel lines are intersected by a transversal. Two parallel lines are intersected by a transversal. One of the angles form
    11·1 answer
  • water drips from a faucet at a rate of 41 drops/ minute. Assuming there are 15,000 drops in gallon, how many minutes would it ta
    9·2 answers
  • In a polygon, interior and exterior angles are adjacent. If one of the exterior angles has a measure of 113°, what is the measur
    5·1 answer
  • Pls help me with I give lots of points and brainliest answer
    9·1 answer
  • 40 points please help im confused
    5·1 answer
  • Given that k-5, k+7, k+55 are three consecutive terms in a geometric sequence, solve for k​
    15·1 answer
  • In how many ways can 10 horses be arranged in a merry-go-round?​
    5·1 answer
  • Shopping at super sales day, martha buys her children 3 shirts and 2 pairs of pants for $85.50. She returns during the sale and
    12·1 answer
  • Helpp 50 points
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!