matt can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.79 or a 15-ounce jar os salsa for $5.54. which jar has the best unit rate?
1 answer:
8/2.79 = 1/2.867, or $2.86 per each oz
15/5.54 = 2.707/1, or 2 oz for every 1 dollar
the 15 oz jar of salsa has the better unit rate
hope this helps
You might be interested in
Hmm could it be
y=14x-46 ? lmk
Answer:
me
Step-by-step explanation:
1/10 would be 0.1 dollars
The answer would be
<span>59 and 60.</span>
Answer:
ans= 12-x=r1 coin...
Step-by-step explanation:
hope u can do..