1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UNO [17]
3 years ago
13

Bill paid $2.49 for 5 pounds of rice. What could be cost of 9 pounds

Mathematics
2 answers:
Vanyuwa [196]3 years ago
4 0

First, divide.

2.49 / 5 = $0.498 per pound

Second, multiply.

0.498 * 9 ≈ $2.48

Best of Luck!

Nadya [2.5K]3 years ago
3 0

Answer:

\boxed{\sf Cost \ of \ 9 \ pounds \ rice =\$ 4.482}

Given:

5 pounds rice cost $2.49

To Find:

Cost of 9 pounds rice

Step-by-step explanation:

5 pounds rice cost $2.49

1 pound rice will cost $ \sf \frac{2.49}{5}

So,

9 pounds rice cost = 1 pound rice cost × 9

= $ \sf \frac{2.49}{5} \times 9

= $0.498 × 9

= $4.482

You might be interested in
A project has each of the following characteristics except ____.
Brut [27]

Answer:

C. Low risk with a high profit potential or benefits.

Step-by-step explanation:

I hope this helps.

7 0
2 years ago
I need more hleppppp
marissa [1.9K]

Answer:

C, 40%

Step-by-step explanation:

0.15 + 0.25 is 0.4 and in percentage that is 40%

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the given diagram, find the values of x, y, and z.
anyanavicka [17]

Answer:

B) x=64, y=21, z=64

Step-by-step explanation:

X=180-116=64

Y cannot equal 115, and one angle is already 95, and that would put it over 180.  The only remaining choice for y=21

z=180-95-21=64

5 0
2 years ago
Please help dont know how
stiks02 [169]

Answer:

90 and 270 maybe neg 270

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Simplify 14 to the fifteenth power over 14 to the fifth power.
podryga [215]

Answer:

4^10

subtract 15-5 and leave the 14 be

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the width of a photograph whose length is 24inches and whose proportions are the same as a photograph that is 3 inches wide
    15·1 answer
  • If x ≥ 0 and y ≥ 0, then which quadrant holds the solution?
    11·2 answers
  • jocelyn bought 2 sweaters for the same price. she paid 23.56,including sales tax of 1.36 and a 5.00 discount coupon. what was th
    13·1 answer
  • Choose the correct equation for the line shown on the graph?
    15·2 answers
  • Larissa asked 40 students to name their favorite food. 10 students said their favorite food was pizza. What percent of the stude
    8·2 answers
  • 5.- En una canasta hay 60 duraznos. Evelyn los va
    6·2 answers
  • How do you solve 6 1/4 x 2 7/11 =
    5·1 answer
  • Decide whether the triangle is a right triangle.​
    15·2 answers
  • 400 is 75% of what number?
    11·1 answer
  • Find b such that the points A(2,b),B(5,5)and C(-6,0) are the vertices of right angled  with angle < BAC = 90 degree.​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!