1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UNO [17]
4 years ago
13

Bill paid $2.49 for 5 pounds of rice. What could be cost of 9 pounds

Mathematics
2 answers:
Vanyuwa [196]4 years ago
4 0

First, divide.

2.49 / 5 = $0.498 per pound

Second, multiply.

0.498 * 9 ≈ $2.48

Best of Luck!

Nadya [2.5K]4 years ago
3 0

Answer:

\boxed{\sf Cost \ of \ 9 \ pounds \ rice =\$ 4.482}

Given:

5 pounds rice cost $2.49

To Find:

Cost of 9 pounds rice

Step-by-step explanation:

5 pounds rice cost $2.49

1 pound rice will cost $ \sf \frac{2.49}{5}

So,

9 pounds rice cost = 1 pound rice cost × 9

= $ \sf \frac{2.49}{5} \times 9

= $0.498 × 9

= $4.482

You might be interested in
Yo which set or sets does the Number 37 belong?
Tresset [83]
It is a whole number
3 0
3 years ago
2 grade , help please y thanks
Nady [450]
3 bags of 10 apples 8 in single apples
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
(y - 2)2 = y2 – 6y + 4<br> Is this statement true or false?
trasher [3.6K]
<h3>Answer: False</h3>

==============================================

Explanation:

I'm assuming you meant to type out

(y-2)^2 = y^2-6y+4

This equation is not true for all real numbers because the left hand side expands out like so

(y-2)^2

(y-2)(y-2)

x(y-2) .... let x = y-2

xy-2x

y(x)-2(x)

y(y-2)-2(y-2) ... replace x with y-2

y^2-2y-2y+4

y^2-4y+4

So if the claim was (y-2)^2 = y^2-4y+4, then the claim would be true. However, the right hand side we're given doesn't match up with y^2-4y+4

--------------------------

Another approach is to pick some y value such as y = 2 to find that

(y-2)^2 = y^2-6y+4

(2-2)^2 = 2^2 - 6(2) + 4 .... plug in y = 2

0^2 = 2^2 - 6(2) + 4

0 = 4 - 6(2) + 4

0 = 4 - 12 + 4

0 = -4

We get a false statement. This is one counterexample showing the given equation is not true for all values of y.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which number goes in the box to make this a true sentence? 65 × 32 = (65 × 30) + (65 × ) PLZZ HELP!
lutik1710 [3]
The answer would be 2.

65 x 32 = 2080.

(65 × 30) = <span>1950</span><span>
(65 × 2) = 130

1950 + 130 = 2080

To make this easier, you can 30 from 32.</span>
7 0
3 years ago
HELP ASAP, DUE AT 11:59<br><br> g(-5)=
Dovator [93]

Answer:

g(-5) = -6

Step-by-step explanation:

We need to find value of g(-5)

Looking at the graph in figure when g = -5, the value on the graph is -6 as it is highlighted with blue point.

because we have x = -5 so, we will look at graph that passes through x and y when x= -5, so we get y=-6

So, g(-5) = -6

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Several properties are used to evaluate this expression. Identify the property used in each step.
    7·2 answers
  • Which statement that describes show that figure a is congruent to figure b
    6·1 answer
  • 8th grade: identify the transformation from the original figure to the image
    9·2 answers
  • Suppose you have seven movies on DVD (two comedy, three action, and two horror) to put on a shelf. If you choose the DVDs at ran
    10·1 answer
  • Find the value of x. then tell whether the side lengths form a Pythagorean triple
    6·1 answer
  • Solve by completing the square, x^2 + 6x - 6 = 0
    12·1 answer
  • How can you divide 360 into 6 parts?
    7·2 answers
  • Find the surface area
    7·1 answer
  • Rewrite each expression in factored form using the greatest common factor. 11. 16x+48 12. 28x+ 32y 13. 11w+hw pls help!!!
    14·1 answer
  • F(x) = 3x + 8<br> Inverse function?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!