1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
son4ous [18]
3 years ago
14

How to divide 0.4 ÷0.3

Mathematics
2 answers:
quester [9]3 years ago
6 0
The answer is 1.33333333
Artemon [7]3 years ago
3 0
The answer is 1.33333333
You might be interested in
Find the total volume. Please show your work.​
elena-s [515]

Answer:

Step-by-step explanation:

You have a half sphere and a cylinder.

Trick question! Note that the diameter of the cylinder is in meters, while the height is given in centimeters.

For cylinder:

 radius r = 5 m

 height h = 6 cm = 0.06 m

 volume = πr²h = π(5²)(0.06) = 1.5π m³

For sphere:

 radius r = 5 m

 volume of sphere = (4/3)πr³

 volume of half sphere =  (2/3)πr³ = (2/3)π5³ = (250/3)π m³

Total volume = 1.5π + 250π/3 ≅ 266.5 m³

4 0
3 years ago
Geometry. What is the measure of segment x rounded to the nearest hundredths place? Check picture below also.
Scorpion4ik [409]

Answer:

D. 21 ft

Step-by-step explanation:

We need to use Power of Points, which basically says that for intersecting chords in a circle (see attachment), a * b = c * d.

Here, we can say that a = x, b = 6, c = 7, and d = 18. Then, we have the equation:

ab = cd

x * 6 = 7 * 18

6x = 126

x = 21

Thus, x is 21 ft.

Hope this helps!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help me with this !!!!! it is urgent
OLEGan [10]
The answer is 1A definitely
4 0
3 years ago
Find the unit rate for each, then compare. Which is faster?
son4ous [18]

Answer:

8 laps in 70 seconds is faster.

Step-by-step explanation:

If we divide 70/8 and 98/12 we get the following:

70/8= 8.75

98/12=8.16

8.75>8.16

The unit rate is 1 lap in 8.75 seconds and 1 lap in 8.16 seconds

4 0
3 years ago
At Grocery Mart, tomatoes are $2.75 per pound, or you can buy a 5
larisa [96]

Answer:

a) $2.75

b) $2.2

c) Second tomato option is better value option.

Step-by-step explanation:

First option to buy tomatoes = $2.75 per pound

Second option to buy tomatoes:

To buy a box which is a 5 pound box and the price is $11.

To find:

a) Unit price for the first tomato option.

b) Unit price for the second tomato option.

c) Better value option on the basis of price.

Solution:

Let the consider the unit here to be a pound.

So, we will find the price of tomato per pound to find the unit price of tomato.

a) Unit price of the first tomato option is : $2.75 per pound

b) Unit price of the second tomato option:

Price for 5 pounds = $11

Dividing both sides with 5 to find the price of 1 pound or unit price.

Price for \frac{5}{5} = 1 pound = \frac{\$11}5  = \$2.2

c) To find the better value option, we can compare the unit prices of the two tomato options.

Here, we have the two tomato options with unit prices as:

$2.75 and $2.2

Second tomato option has a lower unit price, therefore, <em>second option</em> is better value option on the basis of price.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Someone pls help me w this question for a brainliest :))
    5·1 answer
  • What is the area of the front view of the hat ?
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! 98 POINTS FOR ONE MULTIPLE CHOICE QUESTION!!! I DO NOT HAVE PICTURES BUT ANYONE IN FLVS PLEASE ANSWER!!!
    6·2 answers
  • Need help, please explain
    9·1 answer
  • Hill in the blank: Type your answer in the box and then clichWhat is the value of n?144eAnswer:
    12·1 answer
  • The vertex form of the equation of a parabola is y = 3(x-4)2 +13. What is the
    8·1 answer
  • (u) Hansi and Megan go on holiday.
    14·1 answer
  • Which data set does the line plot represent? *
    11·1 answer
  • The variables x and y are directly proportional, and y=4 when x=9. What is the value of y when x=18?
    10·2 answers
  • Can you help me? <br><br> 4+3(x+5)=5x-7
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!