1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Assoli18 [71]
3 years ago
12

Mario and Luigi want to purchase some extra controllers for their friends.each controller costs 29.99. Use an algebraic expressi

on to describe how much they spend in total,before sales tax,based on purchasing the console(299.00)the number of games(59.99 each) and the number of extra controllers
Mathematics
2 answers:
Doss [256]3 years ago
6 0
How many controllers do they need
alekssr [168]3 years ago
3 0
I cant answer this question because it doesnt say how many friends they have 

You might be interested in
1+1=<br> I need help please I am just seeing if this app really work
STatiana [176]

Answer:

1+1=2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A square has the perimter of 36 cm what is the area
bazaltina [42]

Answer:

81 cm^2

Step-by-step explanation:

Side = perimeter / 4 = 36/4 = 9 cm

area = side^2 = 9^2 = 81 cm^2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A postage stamp has a area 1160mm^2. About how long is each side ?
Savatey [412]
Each side is about 290mm long
4 0
3 years ago
Verb dale had a total of 45.8 inches of rain this year. This year's total was 7.48 inches greater than last year's total. What w
Delvig [45]
1. 45.8-7.48=38.32 in

2. 5/6-3/4=10/12-9/12= 1/12 miles farther
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. What is the solution to 5 + t = 23 a. T=28 b. T=18 c. T= -18 d. T= -23 2. What is the value of b if -7 + b = -8 a. B=15 c. B=
kramer
The answer to number one is 18 and the answer to number two is -1
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to do this question?
    9·1 answer
  • -1 ≤ n+2 ≤ 6
    7·1 answer
  • P=2L+2W solve for L
    7·1 answer
  • Write an equation in slope-intercept form for the line described.
    11·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00?what is the unit cost
    7·2 answers
  • What is the equation of this line in Slope intercept Form?​
    5·1 answer
  • The sum of a number and 8 is 3 less than twice the number. Find the Number?
    6·1 answer
  • Match the following items.
    14·1 answer
  • 8
    7·1 answer
  • Help asap help asap for a brainlist
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!