1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cricket20 [7]
3 years ago
15

Use the three steps to solve the problem. maple syrup worth $6.00 a gallon and corn syrup worth .80 cents a gallon are used to m

ake a mixture worth $2.36 a gallon. how many gallons of each kind of syrup are need to make 50 gallons of the mixture? {maple syrup: a0 gallons, corn syrup: a1gallons}
Mathematics
1 answer:
Ksenya-84 [330]3 years ago
3 0
<span>Cost of maple syrup = $6.00 a Gallon Cost of corn syrup = 0.80 cents a Gallon Cost of the syrup mixture = $2.36 a Gallon There is mixture of 50 Gallons Lets maple syrup be x gallons, so corn syrup be 50-x gallons Hence, 6*x + 0.80(50-x) = 2.36*50 6x + 40 - 0.8x = 118 5.2x = 78 => x = 78/5.2 => x = 15 So Maple will be syrup be 15 gallons. Corn syrup will be 35 gallons.</span>
You might be interested in
Which pair best represents a causation statement?
grandymaker [24]

Answer:

C. the number f books read and the size of someone's vocabulary

Step-by-step explanation:

causation is the action of causing something, thats the only one that makes sense lol

4 0
3 years ago
owynn wants to buy a computer that normally costs $689.99 but is on sale for 5% off. If he waits two weeks the same computer wil
EastWind [94]
Sorry I don’t have a calculator with me atm but if you just put this into a calculator you’ll have the answer
So I use decimal multipliers for discounts to do this just change your percentage into a decimal with 100% as 1.00 so if it were increasing by 5% it would be 1.05 since it’s a sale the decimal would be 0.95 you can now multiply this to the original price to find this new price
So 689.99 x 0.95
If you follow this again for the 15% sale then the decimal multiplier would be 0.85
So 689.99 x 0.85
Just put these into a calculator and you’ll get your answers
7 0
3 years ago
Equation of line k ?
Alex Ar [27]
It is B    because that the right answer
5 0
3 years ago
The perimeter of a triangle is 64cm ,the sides are the ratio 6:5:5 , work out the area of the triangle
Fofino [41]
The area is 192 cm^2

the sides are 20 20 24 with the base being 24

to figure out the height you have to use Pythagorean theorem of the triangle cut in half so 12^2 + b^2 = 20^2
b= 16 = height

b*h* .5= area 16* 24* .5= 192
4 0
3 years ago
The area of a square boxing ring is 484 (feet squared). What is the perimeter of the boxing ring?
VARVARA [1.3K]
88 feet

<span>√</span>484=22
Perimeter is l+l+l+l
22+22+22+22=88
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use what you know about zeros of a function and end behavior of a graph to choose the graph that matches the function f(x) = (x
    9·1 answer
  • In the figure, the horizontal lines are parallel and AB=BC=CD. Find the measure of JM. The diagram is not drawn to scale.
    10·2 answers
  • What is 7 from 0.724 rounded to the place value of the underlined digit
    5·1 answer
  • Which axis represents the range function
    9·1 answer
  • Omgg someone help me with this ASAP
    8·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • 1 2/3-3/4=<br> plz answer <br> BRAINLIEST
    14·2 answers
  • 4x- 2y = 8<br> 2x + y =2
    7·1 answer
  • Help pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    7·2 answers
  • The price of a train ticket from listen to cancel is normally do $146 however the Dre company is offering a special 55% of disco
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!