1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pashok25 [27]
4 years ago
5

PLEASE HELP QUICKLY: (FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST)

Mathematics
1 answer:
kodGreya [7K]4 years ago
8 0

Answer:

Buy the batteries and stereo online:  

4.99*2= $9.98 +$90 = $99.98  

6.99-5.00 = $1.99  

99.98+1.99=$101.97  

3Cds in store  

7.97*3= $23.85  

5% tax = 1.19  

10% off = 2.39  

$23.85 - $1.19= $22.66  

22.66 + 101.97= $124.63  

All in store:  

12+100+23.85= 135.85 - 6.45 = $129.40  

All online:  

9.98 + 90 + 26.85= 126.85 +$1.99 = 128.84

<u><em>(CREDIT: Hussain514)</em></u>

You might be interested in
it takes a hospital dietitian 15 minutes to drive from home to the hospital, a distance of 14 miles, what is the dietitian's rat
scoundrel [369]
Hi. Good?

To solve is to use the formula:

D = v.t

14 = v. 15
v= 14/15
v = 0,9333..mpm


15m = 900s

14 = v. 900
v=14/900
v=0,01555...mps

I put the result in miles per minute and miles per second.


Thanks, I hope I have helped.

3 0
3 years ago
Given P(E) = 0.58 and P(FE) =0.32 , find P(F/E). Round the answer to the nearest hundredth.
rusak2 [61]
(D) hope this helps kxjdndldjdkwpwnx
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation of a line in point-slope form that has a slope of -2 and passes through (5, -1).
svetlana [45]
I hope this helps you

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help please 25 points for whoever helps me
34kurt
Yuto is correct because he isolated the variable correctly and reversed the inequality symbol.

x < 3
3 0
3 years ago
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What are 3 measurements with different units equal 5 m
    14·2 answers
  • 2/3 m + 7 = 29<br><br> help me please
    6·1 answer
  • Tim has a scale model of an airplane which says it is in a 1:15 ratio. What does that mean?
    9·1 answer
  • 63 = −8d + 7<br> ................
    6·2 answers
  • the bookstore has 6 shelves of books about animals. there are 30 books on each shelf. how many books about animals does the book
    7·1 answer
  • Place the indicated product in the proper location on the grid. x 2 • x 5
    9·1 answer
  • What is the slope intercept equation of the line below
    7·1 answer
  • If 2 of the angles of a triangle are 30 and 70 degrees, the third angle measures ...
    8·1 answer
  • The Table represents a Linear Function.
    11·1 answer
  • 014pts)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!