1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ryzh [129]
3 years ago
11

What would the point (2,5) a solution to the equation y=2x+3

Mathematics
1 answer:
alisha [4.7K]3 years ago
3 0
Y = 13 hope i could help

You might be interested in
I was at the store and saw two sizes of avocados being sold. The regular size sold for $0.79 each. For what prices would the lar
Anon25 [30]

Answer:

the price on the larger avocado maybe a little more but at the same time it's better because of the fact yes you're paying a little more but you get a little more than you would with the smaller avocados

3 0
3 years ago
Which is the solution to the following system?<br><br> y=3x+1 <br> 6x-2y=4
zalisa [80]

Answer:

x=-7/3 and y=-6

Step-by-step explanation:

6x-3(3x+1)=4

6x-9x-3=4

-3x-3=4

-3x=7

x=-7/3

y=3(-7/3)+1

y=-6

8 0
2 years ago
Juan bought a gift for his friend. He wants to place the gift in a package with the length of 8 inches, width of 7 inches, and t
creativ13 [48]
266 is the answer 

hope u saw this in time 
3 0
3 years ago
PLEASE HELP I WILL MARK BRANLIEST
liubo4ka [24]
31.62
You use pythagorean theorem so 30 is legA and 10 is legB so 20^2+10^2= square root legC which is 31.62
8 0
2 years ago
a drilling team detected water 38 feet below the ground. if it took workers 8 days to be able to dig and pull up the water, how
xz_007 [3.2K]

Answer:

On average, the workers dig 4.75ft each day. Also, what x and y questions?

Step-by-step explanation:

Take 38/8=4.75

I hope you have a great day and make me the brainliest.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • An airplane flies with an constant speed of 440 miles per hour. How far can it travel in 185 minutes? Round to the nearest tenth
    13·1 answer
  • Samuel recorded the number of different types of pets his friends have in the table shown below: Cats 5 Dogs 3 Rabbits 1 Guinea
    8·1 answer
  • What is the square root of 112a^2?
    8·1 answer
  • What is the multiplicative rate of the exponential function shown on the graph
    9·1 answer
  • Simplify the expression (-502) square root 0
    6·1 answer
  • Need help ASAP please and thank you
    11·1 answer
  • A 3-gallon bucket of paint costs $103.68. What is the price per cup?
    7·1 answer
  • If a line has a slope of 3 and goes through the point (-6,4) write the equation of the line in standard form
    5·1 answer
  • Take some time to fill in your notes, the area that is not shown in this video. Fill in the table with the values you think are
    11·1 answer
  • As a block of ice melts it changes from 1 3/4 lb to 1/4 lb and takes 1/4 hr. What is the rate the ice changes?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!