1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bezzdna [24]
3 years ago
10

Sven determined that the x-coordinate is approximately 3.6 because the point is closer to 4 than 3 and seems to be a little more

than halfway between them.
What is the approximate value for the y-coordinate?

Mathematics
2 answers:
mezya [45]3 years ago
5 0

The y-coordinate is between -1 and -2. It is close to halfway between -1 and -2, but it is a little less than halfway.

Answer: Choice B.   y \approx -1.4

trapecia [35]3 years ago
4 0

The correct answer is y = -1,4

You might be interested in
25 is 40% of what number?
andrew-mc [135]
It would actually be 62.5
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Answer this question​
Stells [14]

Answer:

\huge\boxed{width=12cm}

Step-by-step explanation:

l-length\\w-width\\P-perimeter

The formula of perimeter of the rectangle:

P=2l+2w=2(l+w)

Substitute:

l=6w\\\\P=168cm

168=2(6w+w)\\168=2(7w)\\168=14w\qquad|\text{divide both sides by 14}\\\\\dfrac{168}{14}=\dfrac{14w}{14}\\\\12=w\Rightarrow w=12(cm)

3 0
3 years ago
Lynn sells homemade jewelry on the Internet. The list below shows prices for various types of jewelry on her website. Which of t
zhannawk [14.2K]
The answer is b to the question
4 0
2 years ago
CAN SOMEONE ANSWER THIS QUESTION PLZZZZZZ<br> I REALLY NEED HELP WITH IT!!!!!!!!
Ugo [173]
The three main types of reasoning are as follows:

1. Deductive (contains formal and informal deductive reasoning)
2. Inductive (formal and informal)
3. Abductive (formal)

Hope this helps!
8 0
3 years ago
If 7 pounds of flour costs $13, what is the price per pound? *
olga_2 [115]
You would do 13 divided by 7 which is 1.8571, but you have to simplify, to the nearest hundredth. So 7 is greater than 5 so the answer would be $1.86
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP! Will give brainliest!!
    12·1 answer
  • Which point satisfies both ƒ(x) = 2x and g(x) = 3x?<br><br> (0,1)<br> (0,-1)<br> (1,0)<br> (-1, 0)
    5·1 answer
  • A water bottle holds a volume of 2 cups. Is the volume of 5 water bottles greater than 4 pints?
    12·2 answers
  • Theo found the driving distance from Glacier National Park to Yellowstone Park to be 448 miles. Theo used a map that had a ratio
    8·2 answers
  • If 9(x-9)=-11 then x=?
    15·1 answer
  • Can anyone help me with statistics
    6·2 answers
  • I need help on this question plz
    6·1 answer
  • (a)
    15·1 answer
  • Y=3(x+2)^2+7 whats this equation
    14·2 answers
  • The fire department reports that 2 out of every 25 fireworks are faulty.if a large fireworks show uses 500 fireworks, how many s
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!