1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ale4655 [162]
3 years ago
10

A traveler is walking on a moving walkway in an airport The Traveler must walk back on the walkway to get a bag he forgot the Tr

avelers ground speed is 2ft/s against the walkway and 6ft/s with the walkway what is the Travellers speed off the walkway what is the speed of the moving walkway
Mathematics
1 answer:
hichkok12 [17]3 years ago
6 0
Let the speed off the walk way be x and speed of the walkway be y
x+y=6....i
x-y=2....ii
adding the above equation we get:
2x=8
thus
x=4 ft/s
and
y=6-4=2 ft/s
thus the speed off the walk way is 4 ft/s
the speed of the moving walkway is 2 ft/s

You might be interested in
PLZ HELP IM BEING TIMED!!!
Deffense [45]

Answer:

7√(x) = 14

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Why in the world did I have nearly 800 points worth of questions deleted? Every single one of them were right! What do I do now?
vekshin1

Answer:

read your username :)

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?
VLD [36.1K]

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me?
loris [4]

Answer:

i do not know srry

Step-by-step explanation:

i think u should try and solve it with a better teacher

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are two red jars of marbles and one blue jar of marbles jars of a certain color have the same number of marbles in them. T
satela [25.4K]
We can set up an equation to solve this problem.  I am setting the number of marbles in a red jar to R.

R + R + R - 16 = 41

We solve this by adding 16 to both sides and combining all of the R terms..  This gives us:

3R = 57

We can finish this problem by dividing both sides by 3.

R = 19.  So, there are 19 marbles in a red jar.

We can easily figure out how many marbles are in a blue jar by subtracting the total amount of marbles in 2 red jars from the total amount of marbles.  I am setting the amount of marbles in a blue jar to B.

41 - 19*2 = B

B = 3

So, there are 3 marbles in a blue jar and 19 marbles in a red jar.



7 0
3 years ago
Other questions:
  • One of the factors of 1331x^3-8y^3
    13·1 answer
  • Which of the following requires a proof?
    8·1 answer
  • Round 84.066 to the nearest tenth
    8·2 answers
  • You put $2000 in an account with a simple interest rate of 1.5%. How long does it take for the account to earn $60?
    9·1 answer
  • In the figure, the measure of Angle 8 = 96 and the measure of Angle 12 =42. Find the measure of Angle 9.
    15·1 answer
  • HELP ME PLEASE<br> #'s 7,8,9
    15·1 answer
  • !00 points and Brainliest plzzzz help, I will report false answers though
    10·2 answers
  • Find the value of x in each figure <br><br>PLEASE DONT GIVE ME A LINK<br>​
    7·1 answer
  • Help please :D ( math 6th grade )
    8·1 answer
  • Help is it a b c or d
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!