Answer:
7√(x) = 14
Step-by-step explanation:
Answer:
read your username :)
Step-by-step explanation:
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Answer:
i do not know srry
Step-by-step explanation:
i think u should try and solve it with a better teacher
We can set up an equation to solve this problem. I am setting the number of marbles in a red jar to R.
R + R + R - 16 = 41
We solve this by adding 16 to both sides and combining all of the R terms.. This gives us:
3R = 57
We can finish this problem by dividing both sides by 3.
R = 19. So, there are 19 marbles in a red jar.
We can easily figure out how many marbles are in a blue jar by subtracting the total amount of marbles in 2 red jars from the total amount of marbles. I am setting the amount of marbles in a blue jar to B.
41 - 19*2 = B
B = 3
So, there are 3 marbles in a blue jar and 19 marbles in a red jar.