Answer:
The answer is that each book costs 26 dollars
Step-by-step explanation:
First we subtract 199 dollar from 7 =182
Then we divide 182 dollars to the seven book in order to find a unit =182/7=26
To prove this answer multiply 26 dollars than 7 books and see if the outcome is 182.Then subtract 199 from 182 and see if you got 17.
Answer:
Option C
Step-by-step explanation:
Option c is right answer
Step-by-step explanation:
The sequence is as follows :
-59 ,-67 ,-65 ,-53 ,-31 ,...
The first term = -59
The second term = -67
Common difference = second term - first term

To calculate the second term add (-8).
To calculate each additional term, increase the amount added by -8.
Answer:
slope of CE is 2/3
Step-by-step explanation:
used the slope formula: change in y-values / change in x-values
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.