1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frez [133]
2 years ago
11

1. A certain store sells 2-liter bottles of pop for $1.19. They have a special on a 6-pack of 12 ounce cans for $1.50. (A 2-lite

r pop bottle contains approximately 67.2 ounces of beverage.)
a. Find the unit price

b. Which is a better buy


2.Maisie and Stitchie are two hungry kittens. You have exactly 3/4 cup of milk. If you divide the amount equally, how much will you receive?

3. Two rectangles are similar. The dimensions of the first are 2 feet × 8 feet. If the length of the second is 20 feet, what is its width?
Mathematics
1 answer:
Flura [38]2 years ago
4 0
1:  1.19 for 67.2 ounces is about 1.77 cents per ounce.  However, $1.50 for 72 ounces is about 2.08 cents per ounce.  Clearly, then, the first bottle is cheaper.

2.  We simply divide 3/4 by 2 to get (3/4)/2=3/(4*2)=3/8.

3.  If the length of the second is 20 feet compared to a 2-foot length for the first, the width of the second rectangle will be ten times the width of the first, so the width of the second rectangle is 10*8=80.
You might be interested in
In a 30-60-90 right triangle, the shorter leg has a length of 4. What is the length of the longer leg? How would I figure this o
iVinArrow [24]

Answer:

use a^2 +b^2=c^2

Step-by-step explanation:


5 0
2 years ago
Use the following situation for the next few questions:
Olegator [25]

Answer:

5 oil changes.

Step-by-step explanation:

60 = 12x + 15y

60 = 12x + 15(0)

60 = 12x + 0

60

---- = x

12

5 = x

4 0
2 years ago
If S-1=10, what is s?​
allsm [11]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

This is because 11-1=10

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A shoe store is having a sale. A pair of sandals has an original price of $42. They are on sale for 30% off the original price.
professor190 [17]
30% of 42 is 12.6$.
42-12.6 = 29.4$ is the price of the pair with discount applied.
Tax 7%
29.4 * 7% = 2.06
29.4$ + 2.06$ = 31.46 $ final price with discount and tax applied.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the inequality.<br><br> y−5≥8
mixas84 [53]

Answer:

Y is less than or equal to 13

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • If x+y+z=9, xy+yz+zx =26; find x²+y²+z²
    7·2 answers
  • 1. what is the GCF of the terms of 8c^3+12c^2+10c?
    14·2 answers
  • Kelly has nine pieces of ribbon. She recorded the length of each piece in the line plot shown.
    14·1 answer
  • 3w = 30 .... What is the solution of this equation?
    10·2 answers
  • Tom has $15.86 to buy marbles that cost $1.25 each. he wants to know how many marbles he can buy. what should he do after he div
    12·2 answers
  • heeelpppppppppppppp dewwwwwwwwwwwwwwwwwwwww now wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    11·2 answers
  • Perimeter: _____<br> Area: _____
    6·2 answers
  • a survey was given to people who owned a certain type of car. What percent of the people surveyed were completely satisfied with
    14·1 answer
  • Can someone please help meee
    13·2 answers
  • Will give brainliest!!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!