1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dlinn [17]
3 years ago
11

PLZ!!!!!HELP 20 POINTSS!!!

Mathematics
1 answer:
EastWind [94]3 years ago
7 0
Scenario 1 is dependent. Each time you draw from the jar, the selection changes because you’re not replacing the previous marble. Scenario 2 is independent because the marbles are put back in the jar, so the odds do not chance.

In scenario 1, you have a 13/26 (50%) chance of selecting a blue marble. Now that you’ve removed that blue marble, there are now 13 red and 12 blue, so your chance of getting blue is 12/25 (48%). So your chance of getting two blue in a row is 13/26 x 12/25= .5 x .48= .24= 24%. Whereas in scenario 2, you have a 13/26 chance of getting a blue marble each time. So your chance of getting two blue in a row is 13/26 x 13/26= .5 x .5= .25= 25%. So you have a higher chance (by 1%) of getting two blue in a row in scenario 2 than 1
You might be interested in
I forgot how to do this n they didn’t put an example help me lol
lyudmila [28]

Answer:

60m^2

Step-by-step explanation:

First, find the area of the square as it the missing piece wasn't missing.

    8 x 9 = 72m^2

Then, find the area of the missing section.

    3 x 4 = 12m^2

Finally, subtract 12m^2 from 72m^2 and you get 60m^2

3 0
3 years ago
Each week Charlene uses 3/4 of a bag of cat food to feed her cats. She has 112 bags of cat food in stock. How long will her stoc
inessss [21]

The stock of cat food will last for 149 weeks.

Step-by-step explanation:

Given,

Bags of cat food in stock = 112

Bags used each week = \frac{3}{4}\ of\ one\ bag

Let,

x be the number of weeks.

Therefore,

\frac{3}{4}x=112

Multiplying both sides by 4/3

\frac{4}{3}*\frac{3}{4}x=112*\frac{4}{3}\\x=\frac{448}{3}\\x=149.33

Rounding off to nearest whole number;

x=149

The stock of cat food will last for 149 weeks.

Keywords: fraction, multiplication

Learn more about fractions at:

  • brainly.com/question/116167
  • brainly.com/question/11705002

#LearnwithBrainly

4 0
3 years ago
Sales Gi sells televisions. He earns a fixed amount for each television and an additional $15 if the buyer gets an extended warr
sveta [45]

Answer:

$65

Step-by-step explanation:

All 12 of the televisions have extended warranties so 12*15= 180

Then subtract 960-180= 780

Now divide 780/12 = $65

6 0
2 years ago
Find the equation of the line that is parallel and passes through the point (9,6) find the equation of the line perpendicular
masya89 [10]
Any line parallel to this line can be written as y=-2/3x+c and passes through (9,6).thus 6=-2/3(9)+c.c-6=6.c=12.equation is y=-2/3x+12.
3 0
3 years ago
What method would best to solve x=5y. 2x-3y=7
ser-zykov [4K]

Answer:

substituting x=5y into 2x-3y=7, Answer: y = 1 x = 5

Step-by-step explanation:

2(5y)-3y=7

10y-3y=7

7y=7

y=1

substitute y=1 into x=5y

x=5(1)

x=5


8 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate 9 + 11g - 4h when g = 2 and h = 7
    15·2 answers
  • HELP FASTTTT<br> explain how to determine the end behavior of a polynomial
    5·2 answers
  • 6.1
    8·2 answers
  • Four sizes of scaled text are shown. Four rows of text and numbers. The first row contains a question mark followed by the phras
    13·1 answer
  • A = 3b + 8 b 1. - 3 5 7 a​
    6·1 answer
  • 1/3 x 1/4 = ?????????
    11·2 answers
  • Double checking: On the first try I got 113, That turned out to the the wrong answer. I understand how 23 and 67 can be a answer
    15·2 answers
  • Assume that the college in Offer #1 has a Cost of Attendance of $73,332. Which of the statements below comparing Offer #1 to Off
    14·1 answer
  • What is the unit price for trail mix if a 8 ounce bag cost $2.80.
    15·1 answer
  • In a two-digit number, the units digit is 5 more than the tens digit. The number itself is three times the sum of its digits. Wh
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!