1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovikov84 [41]
4 years ago
13

A sports store is having a sale on skates you want to buy a pair that originally cost $135. The sales tax is 5.5%, and it will b

e applied to the sale price. What is the total cost?
Mathematics
1 answer:
11Alexandr11 [23.1K]4 years ago
4 0

Answer:

$142.425

Step-by-step explanation:

Given:

A sports store is having a sale on skates, a pair originally cost is $135.

The sales tax is 5.5%

Question asked:

What is the total cost ?

Solution:

To find the total cost of a pair of skates, first of all we will find sale tax amount and then simply add the original cost and sale tax amount.

Original cost of a pair of skates =  $135

Sales tax = 5.5%

Sales tax amount = 5.5\% \ of\ 135

                             =\frac{5.5}{100} \times135\\\\ =\frac{742.5}{100} \\ =\$7.425

Total cost = Original cost + sale tax amount

                = $135 + $7.425

                = $142.425

Therefore, the total cost of a pair of skates at a sports store is $142.425

You might be interested in
I need help on this. & I'll give brainlyest to anyone who can solve it for me. Thank's!!!!
Olegator [25]

Answer:

I can helpyou with that but im not sure with it

6 0
2 years ago
Four plumbers estimated the length of the radius of a cylindrical pipe. The estimates made by
o-na [289]

Answer:

B. \frac{\sqrt{3}}{11}, \frac{\pi}{24}, \frac{3}{25},  \frac{9}{100}

Step-by-step explanation:

The question is not properly presented. See attachment for proper presentation of question

From the attachment, we have that:

W = \frac{3}{25}

X = \frac{\sqrt{3}}{11}

Y = \frac{9}{100}

Z = \frac{\pi}{24}

Required

Order from greatest to least

First, we need to simplify each of the given expression (in decimals)

W = \frac{3}{25}

W = 0.12

X = \frac{\sqrt{3}}{11}

Take square root of 3

X = \frac{1.73205080757}{11}

X = 0.15745916432

X = 0.16 --- approximated

Y = \frac{9}{100}

Y = 0.09

Z = \frac{\pi}{24}

Take π as 3.14

Z = \frac{3.14}{24}

Z = 0.13083333333

Z = 0.13  --- approximated

List out the results, we have:

W = 0.12    X = 0.16    Y = 0.09    Z = 0.13

Order from greatest to least, we have:

X = 0.16     Z = 0.13      W = 0.12       Y = 0.09

Hence, the order of arrangement is:

X = \frac{\sqrt{3}}{11}     Z = \frac{\pi}{24}      W = \frac{3}{25}      Y = \frac{9}{100}

i.e.

\frac{\sqrt{3}}{11}, \frac{\pi}{24}, \frac{3}{25},  \frac{9}{100}

6 0
3 years ago
in any strategic-form game, if a player has a dominant strategy, then all of the other strategies of that player are dominated (
Vsevolod [243]

Answer:

Dominant strategy is an in game theory that refers to the optimal option for a player among all the competitive strategies, <em>no matter how that player's opponents may play</em><em>.</em><em> </em>

7 0
3 years ago
Can anyone help? I’ll give Brainly.. thank you
Arada [10]
Answer: 50

Explanation;
3 0
3 years ago
What is the correct way to divide 1.6/6.4
Alex777 [14]
You would do 6.4/1.6 because big should come first or the number will change
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the area of this triangle?
    13·2 answers
  • Y is a number such that 6y = 12
    15·1 answer
  • John drives to the beach which is 270 miles away from his house. In 2 hours, he drives 120 miles. If he continues at that speed,
    5·1 answer
  • Y varies directly as x and y = 10 when x =2.5 find y if x y = 80 cm.
    10·1 answer
  • Find the area and the perimeter of the shaded regions below. Give your answer as a completely simplified exact value in terms of
    12·1 answer
  • How can use base- ten blocks to find 2.16 divided by 3?
    14·1 answer
  • 3. Which of the following represents the
    8·1 answer
  • Find the area of the triangle<br> in square inches.<br> height 110 in.<br> length 1.5 ft
    6·1 answer
  • Evan paid $60.54 for 3 notebooks and a calculator. If the calculator costs $45.87, how much does each notebook cost? Write a two
    12·2 answers
  • Please helpp meeeee with a right answer
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!