1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ymorist [56]
3 years ago
13

Solve the system of equation y=1/2x-2 and 3x+y=5

Mathematics
1 answer:
garik1379 [7]3 years ago
7 0
3x+0.5x-2=5
3.5x-2=5
3.5x=5+2
3.5x=7
x=7/3.5
x=2
y=0.5(2)-2
y=1-2
y=-1


You might be interested in
On a coordinate plane, a graph has number of hours on the x-axis and number of haircuts on the y-axis. A line goes through point
Leni [432]

Answer:

Well the stylist can give one cut every 2hours or y=1/2x

Step-by-step explanation:

All you have to do is find the slope of the equation(rise/run) which ends up being 1/2 and then just turn it into an equation

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a sale, coats were sold for $118 each. If the coats originally cost $200 each, what percentage of its original price was a co
pochemuha

rAnswer:

Step-by-step explanation:

20$

5 0
3 years ago
What is the value of x to the nearest tenth?
jenyasd209 [6]
The segment of length x bisects the chord of length 19.2.
The diameter is 24, so the radius is 12.
You have a right triangle with hypotenuse 12, and one leg 19.2/2 = 9.6

9.6^2 + x^2 = 12^2

92.16 + x^2 = 144

x^2 = 51.84

x = 7.2
3 0
3 years ago
Please help me :) ....
kvasek [131]
It’s c) XS, i love your pfp btw!! :)
8 0
3 years ago
if 2 binders of the same size take up 3 inches on the shelf how much space will be needed for 28 of these binders?
Anna [14]

Answer:

84

Step-by-step explanation:

28x3=84

I hope i did that right

please give me Brainliest you dont have to tho

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The audio-visual technician for a hotel ordered 4 boxes of microphone cords. There are 12 cords in each box.
    5·2 answers
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • What is sqrt 6/5 in it's simplest radical form?
    8·1 answer
  • Solve the inequality statement:<br> 4r – 5 &lt; 5r+7
    12·1 answer
  • Find zeros from vertex form y=4(x-2)^2
    12·1 answer
  • The length of the rectangle is twice its width. Write and solve a system of linear equations to find the length L and width W of
    15·2 answers
  • 6x+4=2 Whats the value of x?​
    9·2 answers
  • How do you write 2 more thank the difference of a number and 6 ?
    5·1 answer
  • If i had 475 connolies and got left with 24 and i sold them for 2.50 how much money did i make.​
    12·1 answer
  • Find the common ratio of the geometric sequence 4, -20, 100, -500, ...
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!