1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
coldgirl [10]
2 years ago
9

Mr. franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon ?

Mathematics
2 answers:
sergij07 [2.7K]2 years ago
4 0
The price of 8 gallons is $33.20
the price of 1 gallon is $33.20/8
= $4.15
evablogger [386]2 years ago
3 0
The price of 1 gallon is $4.15. You figure this out by dividing 33.20 by 8.
33.20/8 = 4.15
You might be interested in
Joe is arranging video games on shelves. He has 48 playstation games and 36 xbox games, Each shelf will have the same number of
Nat2105 [25]

Answer:

2 shelves

3 shelves

4 shelves

6 shelves

12 shelves

Step-by-step explanation:

playstation games = 48

xbox games = 36

Each shelf will have the same number of playstation and xbox games.

Find the common multiples of 48 and 36

48 = 2, 3, 4, 6, 8, 12, 16, 24, 48

36 = 2, 3, 4, 6, 9, 12, 18, 36

The common multiples are 2, 3, 4, 6, and 12

Therefore, the possible number of shelves Joe will use is

2 shelves

3 shelves

4 shelves

6 shelves

12 shelves

4 0
2 years ago
Of my <br> Goodness please help me!!! <br>which is the graph of the function
Lerok [7]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

the fraction gives an assomtope

6 0
2 years ago
Which is precisely defined using the undefined terms point and plane?
Serhud [2]

Answer:

Option A: circle

Step-by-step explanation:

A circle is a set of points in a plane that are <em>equidistant </em>from a common center point.

7 0
1 year ago
Which is an algebraic expression for five more then Z?
faltersainse [42]
I believe the answer would be Z < (Z+5)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please graph these dont have time to finish
Alexxx [7]
Sorry my points are messed up, but i hope you can see through the mess and get your points graphed!
•
i hope this helps!

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Mira picked two numbers from a bowl. The difference of the two numbers was 4, and the sum of one-half of each number was 18. The
    6·2 answers
  • Anna is buying 2/5 of a pound of beans for dinner mercy is buying 7/4 the amount of beans that Anna is buying how many pounds of
    5·1 answer
  • Simplify 4.510. 4.51 1 0 −1
    14·1 answer
  • A new soft drink is being market tested. a sample of 400 individuals participated in the taste test and 80 indicated they like t
    5·1 answer
  • For each of these lists of integers, provide a simple formula orrule that generates the terms of an integer sequence that begins
    12·2 answers
  • a flagpole casts a shadow 160 feet long. At the same time, a boy standing nearby who is 5 feet tall casts a shadow 20 feet long.
    15·2 answers
  • Giving brainliest for correct answer
    14·2 answers
  • Five thirds divided by seven thirds can be solved using which of the following
    8·1 answer
  • Ceasar opens a bank account and makes an initial deposit of $800. The banker tells Ceasar that he is going to receive an annual
    6·1 answer
  • Need some help, please. :)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!