Answer:
0.0365 pounds per dollar
$2.79 per pound
$2.79 per pound is typically used
Step-by-step explanation:
13.95/5 = $2.79 per pound
5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar
For #16, it can be assume that the two angles are linear, so set them both equal to 90 (9x+x-10=90) and solve for x. Once you have x, plug it into the equations to find the measure of both angles. If both your final answers are added, they should equal 180. If not, go back and try to find where you messed up.
1.

or if you mean (3x^3+5x^2+3x-7)+(8x-6x^2+6):

2.

Answer:
He owns 38%
Step-by-step explanation:
divide 950,000 by 25,000
If all were grandstand tickets, revenue would be 0.65*5716 = 3715.40. It was actually 298.50 less than that. Each bleacher ticket sold drops the revenue by .25, so there were 298.50/.25 = 1194 bleacher tickets sold.