1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klio [65]
3 years ago
13

How do I solve for x?

Mathematics
1 answer:
Maksim231197 [3]3 years ago
8 0
Divide each side of the inequality by  16 .
You might be interested in
Find an expression for the area of this shape ( plz show working out)
ankoles [38]

Answer:

this is your answer. thanks!!

8 0
3 years ago
Given X=[b a 4 a], Y=[c d a b], and Z=[a c 16 b]. What is Y if x-2y=z?
zalisa [80]

Answer:

A

[2, -4, -6, -2]

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
I need help on solving this math problem.​
son4ous [18]

Answer:

f(1)=-3

f(-4)=-11

f(6)=0

Step-by-step explanation:

Use the correct formula depending on what (x) equals.

When (x=1) you use the second formula because 1 is greater than -2 but less than 4

When (x=-4) you use the first formula because -4 is less than -2

When (x=6) you use the third formula because 6 is greater than 4

5 0
2 years ago
A hair salon charges a fixed rate of $25.00 for a haircut and then an additional $15 for any other services. Write a function to
evablogger [386]
<span>how many services you had if you were charged $115?
set f(x) to 115 and solve for x:
f(x) = 15x + 25
115 = 15x + 25
90 = 15x
6 = x</span>
7 0
3 years ago
Is 9/27 irrational number
kolbaska11 [484]
Yes because 27 divide by 9 is 3 and if you times 9 and 3 you will get 27
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine the difference between the monthly payments on a $120,000 home at 6.5% and at 8% for 15 years
    13·1 answer
  • A 2-quart carton of frozen yogurt costs $2.56. What is the price per fluid ounce?
    11·1 answer
  • There are 26 students at Williams math class the mean height of the student is 160 cm and the median height is 156 cm to inch aq
    6·1 answer
  • Which is a better buy, 5 apples for $2.10, or 7 apples for $3.01
    15·1 answer
  • You can buy DVDs at a local store for 15.59 each. You can buy them at on online store for 13.99 each plus $6 shipping. How many
    15·1 answer
  • Slope = 1/2 passes threw -4,-7
    12·1 answer
  • Find the measure of &lt;6
    9·1 answer
  • Need help finding the slope line through each apartment of points ​
    14·1 answer
  • PLEASE HElP
    10·1 answer
  • The purchase price of a camcorder is $850. What is the total price if the sales tax rate is 6.5%?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!