━━━━━━━☆☆━━━━━━━
▹ Answer
<em>$1.30</em>
<em></em>
▹ Step-by-Step Explanation
To find the price per pound, you have to divide the total amount of money by the amount of pounds:
$7.80/6 lbs = $1.30
Hope this helps!
CloutAnswers ❁
━━━━━━━☆☆━━━━━━━
It would be C.
For example, say 1 person comes. This would be x=1. Plugging this in gives you,
y=0.5 + 1.3
This shows that C is true since x is always going to be multiplied by 0.5.
1.3 would be the base amount of time it takes to arrange since if it the y-intercept.
Answer:
(x - 4)(x - 4)
x = 4
Step-by-step explanation:
x² - 8x + 16
= (x - 4)(x - 4)
x - 4 = 0
x = 4
Answer:
D
Step-by-step explanation:
The recursive formula allows us to find any term in a sequence by adding the common difference d to the previous term.
Here d = - 1 - (- 7) = - 1 + 7 = 6 , then
=
+ 6 ; a₁ = - 7
5(y+3)=10x
———- ——-
5. 5
y+3=10x
——
5
y+3=10x -3
-3 ——
5
y=10x -3
——
5