1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tamiku [17]
4 years ago
11

Complete each ratio table to solve each problem.

Mathematics
1 answer:
weeeeeb [17]4 years ago
5 0

Answer:8 pounds to make 20 apple pies

You might be interested in
Rectangle A has side lengths measuring 4 inches and 9 inches. Rectangle B is similar to rectangle A but has side lengths three t
Bess [88]
The answer is c. 78 square inches.

- you take both 4 and 9, multiply them by 3 which would give you 12 and 27. then you add 27 twice and 12 twice, together and get 78.
8 0
3 years ago
Multiplying binomials (×+2) (×-9)
musickatia [10]

Answer:

x² -7x -18

Step-by-step explanation:

In algebra, a binomial consists solely of a sum or subtraction of two monomials.  

To solve the multiplication of two binomials we have to multiply term by term and then simplify common terms.

(x + 2)(x - 9) = x(x) + x(-9) +2(x) + 2(-9) = x² -9x + 2x -18 = x² -7x - 18

7 0
3 years ago
What steps can you use to solve the equation 9 equals Y +4
kirill115 [55]

Answer:

See Below

Step-by-step explanation

1) subtract 4 from both sides

You have the answer

7 0
3 years ago
What is the total amount of 2/5+5/3+9/3 and the lowest common denominator?
gregori [183]

The lowest common denominator is lcm(5, 3), which is 15.

The sum of 2/5 + 5/3 + 9/3 is 6/15 + 25/15 + 45/15, which is 76/15 or 5\frac{1}{15}.

4 0
3 years ago
A 9-kilogram bag of sugar cost $27.54. what is the unit price ?
shusha [124]

Answer:

$3.06

Step-by-step explanation:

1 kg = $27.54

27.54/9 kilogram

4 0
4 years ago
Other questions:
  • Which function rule represents the data in the table?
    15·2 answers
  • over the course of 4 days the price if stock at ACME corporation fell $28. What was the average change in stock price per day?
    12·2 answers
  • A recursive rule for a geometric sequence is a1=8;an=34an−1.
    12·2 answers
  • Canterbury Cycles sells Harleys and pays each salesperson a commission of $800 for each cycle sold. During the month of December
    9·2 answers
  • Do you know the answer??
    8·1 answer
  • Which graph represents the solution to the inequality 3 + 5/2x ≥ 2 − 132?
    5·1 answer
  • The diagram below shows the number of ice cream cones sold in a day at a local ice cream shop.
    14·2 answers
  • A small bowl of vanilla ice cream may contain 108 calories from fat alone. If 1 gram of fat is equivalent to 9 calories, how man
    14·1 answer
  • Pleas help I need this
    15·2 answers
  • a utility pole is 8m high. a cable is stretched from the top of the pile to a point in the ground that is 7 m from the bottom of
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!