1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LekaFEV [45]
3 years ago
6

Aiden knows the length of only one side of his garden. He says he will be able to find the area knowing only one aide. Explain h

ow this can be true.

Mathematics
2 answers:
Snowcat [4.5K]3 years ago
6 0
This is possible providing the garden is in the shape that has equal sides, such as a square or an equilateral triangle.

Area of a square is found by multiplying one side to the other, which would be the same as multiplying two same numbers.


jeka943 years ago
3 0
This would only be true if his garden is a square.
You might be interested in
Solving two step equations w/-3+14=5
natali 33 [55]

w/–3 + 14 = 5

⇛ w/–3 = 5 – 14

⇛ w/–3 = – 11

⇛ w = –11 × (–3)

⇛ w = 33

7 0
2 years ago
What is this 3×0.33 I don't no
vaieri [72.5K]
The answer is '0.99'
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
36. Rafael asserts that two eighths > one fourths, since 2 >1 and 8 > 4. How should
Oksana_A [137]
Türkiye cumhuriyeti ccc
7 0
3 years ago
Joe borrowed $5,000 from the bank at a rate of 7% simple interest per year. How much interest did he pay in 7 years?
yaroslaw [1]

Answer:

$2450

Step-by-step explanation:

7% of 5000 is 350 which means that she would be paying $350 a year and so if you multiply the amount she pays a year ($350) you would get $2450.

I hope this helps.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write and solve an equation to answer the question. after earning interest, the balance of a checking account is $560. the new b
nikitadnepr [17]
2.33 is the aprox number we start off with. if we got to find the original, we divide 560 by (7/3).
after we estimate the divisior we get 240. 560 - 240 gives us 320.
the answer could be 320.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    6·1 answer
  • I'm stuck on this problem-3+7
    13·2 answers
  • A remote control uses two batteries. If I have 5 remote controls and 1 pack of 8 batteries, will I have enough for all of the re
    12·1 answer
  • Please help ASAP!!!!
    14·1 answer
  • Consider a value to be significantly low if its z score less than or equal to minus−2 or consider a value to be significantly hi
    8·1 answer
  • Help asap geometry 1 honors!!!!
    15·1 answer
  • AC=3x+3, AB=-1/2x and BC=11
    14·1 answer
  • Mr W. is having a yard sale, where he is selling iPad chargers and wireless keyboards. At the end of the day, he knows he sold a
    13·1 answer
  • Solve all and: (will give brainly QUICKLEY FOR BEST ANSWERS!!
    15·2 answers
  • Convert.<br><br> _____seconds = 15 minutes 19 seconds
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!