1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
3 years ago
10

an owner of a small store knows that in the last week 54 customers paid with cash, 42 paid with a debit card, and 153 paid with

credit card. based on the number of customers from last week, which fraction is closest to the probability that the customer will pay with cash
Mathematics
1 answer:
MaRussiya [10]3 years ago
3 0
54 customers paid with cash
42 paid with debit card
153 paid with credit card

Add them up to find the total amount of people:

54 + 42 + 153 = 249

Now write 54(the number of customers who paid with cash) as a fraction over the total, 249.

54/249

So the probability that customers will pay cash is 54/249 or 18/83
You might be interested in
The mean crying time of infants during naptime at a local preschool is 12 mins. The school implements a new naptime routine in a
love history [14]

Answer:

Step-by-step explanatio n: ummmoirnd iehcn

7 0
3 years ago
Help please asap !! it doesn’t hurt to guess also! Thanks
saw5 [17]

Answer:

1. True

2. True

3. True

4. True

5. True

Step-by-step explanation:

I dont know of it is supposed to be true or not lol.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
C(25,10)<br> Find permutation and combination
Verizon [17]

C(25,10)= 3268760

P(25,10)=11861676288000

hope it helps but these are very big numbers :d

6 0
2 years ago
I need help for this question.
sattari [20]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The figure is a trapezium with area (A) calculated as

A = \frac{1}{2} h (a + b)

where h is the perpendicular height and a, b the parallel bases

Here h = 8, a = 10 and b = 6, thus

A = \frac{1}{2} × 8 × (10 + 6) = 4 × 16 = 64 cm² → B

4 0
2 years ago
(PLEASE HELP) Question is worth 30 points:) The following function represents the production cost F(x) In dollars for x numbers
soldi70 [24.7K]

Answer:

production cost f(x), in dollars, for x number of units produced by company 1:

f(x) = 0.05x^2 − 7x + 300

2) Table that represents the production cost g(x), in dollars, for x number of units produced by company 2:

x        g(x)

0.6     899.58

0.8     899.52

1        899.50

1.2     899.52

1.4     899.58

3) Comparison: do a table for f(x) with the same x-values of the table for g(x).

x            f(x) = 0.05x^2 − 7x + 300    g(x)

0.6         295.818                               899.58

0.8         294.432                               899.52

1            293.05                                 899.50

1.2         291.672                               899.52

1.4          290.298                              899.58

As you can see the values of f(x) are consistently lower than the values of g(x) for the same x-values.

The minimum production cost for company 2 is around 899.50 at x = 1, while the minimum production cost of company 1 is defintely lower (lower than 292.298 for sure, in fact if you find the vertex it is 55).

Answer: Based on the given information, the minimum production cost for company 2 is greater.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The coordinates of point A on a coordinate grid are (−2, −3). Point A is reflected across the y-axis to obtain point B and acros
    5·1 answer
  • Classify the real number.<br> √2<br><br> 1/11<br><br> 7
    14·1 answer
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • If you had 20 equal parts, how would you shade in 20% of it? How much parts would you have shade in?
    10·2 answers
  • Kari has a box and a few identical cubical blocks of side 2 cm. She finds that only 4 blocks fit in the box completely with no s
    10·1 answer
  • Combing like terms -14+12+9z-16z =
    5·2 answers
  • In class 9A the ratio of boys to girls is 3:4. if there are 12 boys,how many girls are there?​
    7·1 answer
  • Determine the number of solutions that exist to the equation below 8(j-4)=2(4j-16)
    13·1 answer
  • Can someone help me out with this
    8·1 answer
  • Aydin went to the store to buy a new cell phone. He decided on a cell plan where he pays $45 per month. The cost of the phone is
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!