Answer:
Answers provided below
Step-by-step explanation:
From the simultaneous linear equation, we have the coefficient matrix as;
(3 4 5)
(2 -1 8)
(5 -2 7)
The x-matrix is Dx is given by;
(18 4 5)
(13 -1 8)
(20 -2 7)
Similarly, the y-matrix Dy is given by;
(3 18 5)
(2 13 8)
(5 -20 7)
Also,the z-matrix Dz is given by;
(3 4 18)
(2 -1 13)
(5 -2 -20)
Determinant of the coefficient matrix from online determinant calculator is;
D = 136
Determinant of the x-matrix from online determinant calculator is; Dx = 92
Determinant of the y-matrix from online determinant calculator is; Dy = 696
Determinant of the z-matrix from online determinant calculator is; Dz = 576
From crammers rule;
x = Dx/D = 92/136
y = Dy/D = 696/136
z = Dz/D = 576/136
The probability that the person pulls 1 blue M&M given that one is only allowed to pull 5 random M&M's per day will be 0.6450.
<h3>How to calculate probability?</h3>
From the information given, there are 1,023 M&M's in a bag and out of 1,023 M&M's, 132 M&M's are blue.
Therefore, the probability of getting a blue M&M will be:
= 132/1023
= 0.1290
Therefore, since the person is given the chance to pull 5 random M&M's per day, the probability will be:
= 0.1290 × 5
= 0.6450
Learn more about probability on:
brainly.com/question/24756209
#SPJ1
A PS5 YKYKYKKYykykyykylyk
Answer:
a = 6
b = 3/4
Step-by-step explanation:
They both need to have the same slope.
The slope in the first equation is 6
That means that the second equation must have a = 6
They both need to have the same y intercept
The second equation has a y intercept of 3/4
Therefore b in the first equation, must be 3/4
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce