1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Doss [256]
3 years ago
8

each month for 7 months, samuel mows 3 lawns. how many more lawns does he need to mow before he has mowed 29 lawns?

Mathematics
1 answer:
guapka [62]3 years ago
5 0
He needs to mow 6 more lawns
You might be interested in
Given vectors u = -9i + 8j and v= 7i + 5j find 2u -6v in terms of unit vectors i and j
Aloiza [94]

Answer: - 60i - 14j

Step-by-step explanation:

- 18i + 16j  - 42i - 30j = - 60i - 14j

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following expressions are equivalent to -19/8 x(-50)
dmitriy555 [2]

1. Move the negative sign to the left.

-
\frac{19}{8}X*-50

2. Use this rule: \frac{a}{b}*\frac{c}{d}=\frac{ac}{bd}

-\frac{19x*-50}{8}

3. Simplify -  \frac{-950x}{8}

4. Move the negative sign to the left.

-(-950x/8)

5. Simplify 950x/8 to 475x/4

6. Remove parentheses.

5 0
2 years ago
Quadrilateral PQRS is transformed by translating it 6 units to the right and then rotating it 90° clockwise
Elina [12.6K]

Answer:

(y, -x -6)

Step-by-step explanation:

<em>The coordinates of PQRS is not given, however we'll assume the coordinates of PQRS to be (x,y)</em>

<em />

The first transformation: 6 units right

(x,y) -> (x + b, y)

Where b = 6

So, the new coordinates will be

(x + 6, y)

The second transformation: 90° clockwise

(x,y) -> (y,-x)

So, the new coordinates will be

(x + 6, y)-> (y, -x -6)

<em>Hence, the new coordinates of PQRS is (y, -x - 6)</em>

7 0
3 years ago
Evaluate <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7Bu%7D%7Bz%7D%20%2Bxy%5E3" id="TexFormula1" title="\frac{u}{z} +xy^3" alt="\f
Elanso [62]
The explanation is on the board just tell me if you have questions

8 0
3 years ago
The cost of 7 scarves is $85.75. What is the unit price
sp2606 [1]

Answer:

The cost of 1 scarf is $12.25 each.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Generalize the pattern by finding the nth term 2, 6, 12, 20...
    11·1 answer
  • What are the multipules of 55 25 3 34 84 7 82 97 499 41 62 19 41 64
    5·1 answer
  • In relation defined by the equation y=2x+1 for all x&gt;0, y is a function because of x because
    9·1 answer
  • Could someone please explain this to me!!! I think it's H
    15·2 answers
  • Legit question what is 10x 10 100 or 1000 I keep getting confused isn't it 100?
    9·2 answers
  • Simplify -4(2c+3) pleaseeeee
    8·1 answer
  • 3) The school that Jill goes to is selling tickets to a fall musical. On the first day of ticket sales the
    12·1 answer
  • The value, V, of a certain investment doubles in every month, m. Which function can be used to find the value of the investment
    13·1 answer
  • Two cartons of milk and one sandwich costs $3.00, and two sandwiches cost $4.20 without milk. Find the cost of one carton of mil
    14·2 answers
  • Randall makes chilli for a cold winter night. To make 7 servings, he uses 12 1/4 cups of diced tomatoes. How many cups of diced
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!