1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leona [35]
3 years ago
15

Helppppppppppppppp again .-.

Mathematics
1 answer:
dangina [55]3 years ago
5 0
9.<span>The hypotenuse is the longest.
10.</span>
<span>Once you prove the two triangles congruent you can use CPCTC to prove parts congruent.</span>
You might be interested in
A potter use 4/5 of a pound of clay to make a bowl.How many bowls can the potter make from 12 pounds.
Aleksandr [31]

12/1 / 4/5=

12/1 * 5/4 =

60/4 = 15

 they can make 15 bowls

8 0
3 years ago
There are two red jars of marbles and one blue jar of marbles jars of a certain color have the same number of marbles in them. T
satela [25.4K]
We can set up an equation to solve this problem.  I am setting the number of marbles in a red jar to R.

R + R + R - 16 = 41

We solve this by adding 16 to both sides and combining all of the R terms..  This gives us:

3R = 57

We can finish this problem by dividing both sides by 3.

R = 19.  So, there are 19 marbles in a red jar.

We can easily figure out how many marbles are in a blue jar by subtracting the total amount of marbles in 2 red jars from the total amount of marbles.  I am setting the amount of marbles in a blue jar to B.

41 - 19*2 = B

B = 3

So, there are 3 marbles in a blue jar and 19 marbles in a red jar.



7 0
3 years ago
The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. kate wants to know the price of 2 tons of gravel
gayaneshka [121]

Answer:

$128

Step-by-step explanation:

your looking for 16/8, divide 16 by 3, leaving you with 5.333...

now times that by $24, and you have your answer hope this helps

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Slope equals 2 and the line goes through the point (-1, 3)
astra-53 [7]

Answer:

Well the slope seems rather easy to calculate because you already typed it and it is 2.

First we must solve this equation:

b = y - m*x and we input values into the equation:

b = (3) - (2 * -1)

b = 5

Then, we enter the value of "b" and the slope into this equation:

y = mx +b

y = 2x + 5

Source: https://www.1728.org/distance.htm

(Scroll to the bottom of the page.)

Step-by-step explanation:


3 0
2 years ago
The base of a solid crate has an area of 6 square meters.The height of the crate is 4 meters. What is the volume of the crate?
professor190 [17]

Given is the base area of a solid crate, B = 6 square meters.

Given is the height of the solid crate, H = 4 meters.

We know the formula for volume of any solid is given as follows :-

(Volume of the solid) = (Base area of the solid) x (Height of the solid).

Volume = B x H.

Volume = (6 square meters) x (4 meters).

Volume = 24 cubic meters.

Hence, the volume of the solid crate would be 24 cubic meters.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tracie buys tickets to a concert for herself and two friends. There is an 8% tax on the cost of the tickets and an additional 10
    11·1 answer
  • We draw a random sample of size 36 from a population with standard deviation 3.5. If the sample mean is 27, what is a 95% confid
    12·2 answers
  • Write a polynomial function f of least degree that has rational coefficients, a leading coefficient of 1, and the given zeros.
    11·1 answer
  • you buy several pairs of socks for $4.50 per pair plus a shirt for $10. the total amount you spend id a function of the number o
    7·1 answer
  • Express 0.4335 as a fraction
    15·1 answer
  • Please hurry!!
    11·2 answers
  • Find sin D, sin E, cos D, cos E, tan D, tan E
    9·1 answer
  • ​Which situation matches the inequality below?
    12·1 answer
  • A 3-yard roll of wrapping paper costs $13.14. What is the price per foot?​
    8·1 answer
  • in a Recipe, 125 ml of milk is used for every half litre of water what is the ratio of milk to water​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!