1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexgriva [62]
3 years ago
7

Answer please answer

Mathematics
2 answers:
Hatshy [7]3 years ago
7 0

3) Since there are 12 months in a year, there are four groups of 3 months in a year.

So, if 420 dollars are saved every three months, a total of

420\cdot 4 = 840

dollars will be saved per year.

4) Using the given figure, the difference between the two numbers is composed by two little squares. If this difference is 72, then one little square is 36.

The sum of the two numbers is composed by 8 little squares, for a total of

36\cdot 8=288

lutik1710 [3]3 years ago
6 0

Answer:

3= 1680

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help asap 20 pts
ValentinkaMS [17]
Look for the graph where the line crosses the y axis at y=-1, and whose slope is -3. The answer is b.
6 0
2 years ago
Test for convergence
Elan Coil [88]
You've established that

\displaystyle\sum_{n\ge1}\frac1{2^n}\le\int_1^\infty\frac{\mathrm dx}{2^x}

so all you need to do is compute the integral. Rewrite the integrand as

\dfrac1{2^x}=2^{-x}=e^{\ln2^{-x}}=e^{-x\ln2}

and replace y=-x\ln2, so that \mathrm dy=-\ln2\,\mathrm dx. Then

\displaystyle\int_{x=1}^{x\to\infty}\frac{\mathrm dx}{2^x}=\int_{y=-\ln2}^{y\to-\infty}e^y\,\frac{\mathrm dy}{-\ln 2}=\frac1{\ln2}\int_{-\infty}^{-\ln2}e^y\,\mathrm dy

By the fundamental theorem of calculus, this evaluates to

\dfrac1{\ln2}e^y\bigg|_{y\to-\infty}^{y=-\ln2}=\dfrac1{\ln2}\left(e^{-\ln2}-\lim_{y\to-\infty}e^y\right)=\dfrac{e^{-\ln2}}{\ln2}=\dfrac{\frac12}{\ln2}=-\dfrac1{2\ln2}=\dfrac1{\ln4}

and so the series converges.

You also could have used the fact that the series is geometric with common ratio less than 1 to arrive at the same conclusion, with the added perk of being able to find the exact value of the sum to corroborate this.
4 0
3 years ago
In Exercise, expand the logarithmic expression.<br> ln x(x + 1)
34kurt

Answer:

dy/dx = 2x+1/x(x+1)

Step-by-step explanation:

y = In x(x+1)

Let u = x(x+1) = x^2 + x

du/dx = 2x + 1

y = In u

dy/du = 1/u

dy/dx = dy/du × du/dx = 1/u × 2x+1 = 2x+1/u = 2x+1/x(x+1)

3 0
3 years ago
Maggie's brother is 3 years younger than four times her age. The sum of their ages is 62. How old is Maggie? Maggie is years old
Nadusha1986 [10]

Answer:

Maggie is 13 years old.

Step-by-step explanation:

1M + 1B = 62

rearrange to get:

1B = 62 - 1M

4M - 3 = 1B

substitute B with 62 - 1M so there is only one variable. this gives:

4M - 3 = 62 - 1M

Get all the variables on one side:

4M + 1M - 3 = 62

Get all non variables on the other side:

4M + 1M = 62 + 3

simplify:

5M = 65

Divide both sides by 5 to get the M by itself:

M = 13.

BONUS:

M + B = 62

B = 49

So her brother is 49 years old.

Maggie is 13 years old.

5 0
3 years ago
Solve for x: 6(4x+5)=3(x+8)+3 round to nearest hundredth
Hitman42 [59]
Solve for x by simplifying both sides of the equation then isolating teh varible.
your answer = - 1/7
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Dingane has \$8.00$8.00dollar sign, 8, point, 00, and exactly 30\%30%30, percent of that money is from 555‑cent coins. How many
    7·1 answer
  • A community swim team has 160 members. Seventy of the members are advanced swimmers. Forty-eight of the members are intermediate
    12·1 answer
  • Because of a mistake in​ packaging, a case of 16 bottles of wine contained 9 of brand A and 7 of brand​ B, each without labels.
    6·1 answer
  • A and B share the cost in a ratio of 3:2 the cost is £85 how much does A pay.
    14·1 answer
  • A 0.2-kilogram red ball is thrown horizontally at a speed of 4 meters per second from a height of 3 meters. A 0.4-kilogram green
    13·1 answer
  • a girl that is 5 ft tall casts a shadow 4 ft long. At the same time, a tree casts a shadow 24 ft long. How tall is the tree
    15·1 answer
  • Given that 1 kilogram = 2.2 pounds, which statements are true? Two kilograms is equal to 4 pounds. Three kilograms is greater th
    9·2 answers
  • A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Help me I need an answer
    8·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!! ​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!