1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jlenok [28]
3 years ago
6

Plzzz explain this question in detail​

Mathematics
1 answer:
Svet_ta [14]3 years ago
6 0

Step-by-step explanation:

hi sis !! please ask me if u dont understand

You might be interested in
What is 23 divded by 4621
DanielleElmas [232]
23/ 4621 is 0.00497728, if you meant 4621/ 23 then it's 200.913043.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A tortoise is walking in the desert. It walks at a speed of 5 meters per minute for 62.5 meters. For how many minutes does it wa
Sergio [31]
The question is asking for how many minutes it walks. Since it walks 5 meter per minute and walks 62.5 meters, you have to divide 62.5 by 5 to get how many minutes the tortoise walks. 62.5 divide by 5 is 12.5. in minutes, 0.5 is 30 seconds, therefore the tortoise walked for 12 minutes and 30 seconds or 12 1/2 minutes.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 3 pounds of chocolate chips and 5 pounds of walnuts, the total cost
mrs_skeptik [129]

Answer:

Step-by-step explanation:

3c + 5w = 16

6c + 2w = 22

-6c - 10w = -32

6c  + 2w = 22

-8w = -10

w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb

3c + 5(1.25) = 16

3c + 6.25 = 16

3c = 9.75

c = $3.25 per lb

5 0
3 years ago
Question:
allochka39001 [22]

Answer:

It is A

Step-by-step explanation:

I cant explain step by step I am in a rush but it is A

3 0
2 years ago
if you make $300 and you spend $237 and then you make $40 more and spend $60 how much money do you have left?
AleksandrR [38]
The answer would be $43.
Hope this helps:)
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A restaurant that can hold 300 people is divided into 20 equal parts how many people can be put in each section A restaurant tha
    5·1 answer
  • What other information do you need to prove INF=CAT by the ASA postulate
    11·2 answers
  • I really need help on my math
    9·1 answer
  • The excluded values of a rational expression are 2 and 5. Which of the following could be this expression?
    8·1 answer
  • Anyone else in College Algebra?
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME ON MY MATH HW <br> Rationalize the denominator and simplify.
    9·1 answer
  • Find the total surface area of this cone
    13·1 answer
  • RJ trips over his shoe laces every 15 steps. Matthew says "gottem" every 6
    10·1 answer
  • Uno de los dos ángulos suplementarios es diecisiete veces más grande que el otro.
    9·1 answer
  • What’s the correct answer for this?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!