23/ 4621 is 0.00497728, if you meant 4621/ 23 then it's 200.913043.
The question is asking for how many minutes it walks. Since it walks 5 meter per minute and walks 62.5 meters, you have to divide 62.5 by 5 to get how many minutes the tortoise walks. 62.5 divide by 5 is 12.5. in minutes, 0.5 is 30 seconds, therefore the tortoise walked for 12 minutes and 30 seconds or 12 1/2 minutes.
Answer:
Step-by-step explanation:
3c + 5w = 16
6c + 2w = 22
-6c - 10w = -32
6c + 2w = 22
-8w = -10
w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb
3c + 5(1.25) = 16
3c + 6.25 = 16
3c = 9.75
c = $3.25 per lb
Answer:
It is A
Step-by-step explanation:
I cant explain step by step I am in a rush but it is A
The answer would be $43.
Hope this helps:)