1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helen [10]
3 years ago
11

3x + 2 >= 11 I need to understand how to do it on a number line.

Mathematics
1 answer:
alex41 [277]3 years ago
5 0
3x+2\geq11\\
3x\geq9\\
x\geq3

You might be interested in
Plz help, I don't get it
amm1812


Step-by-step explanation:

(a+b)^{2} =a^{2} +2ab+b^{2}

e.g.

(x+9)^{2} =x^2+2(x)(9)+81

(x+9)^{2} =x^2+18x+81                            


8 0
2 years ago
Please help, this is due today:
Marina86 [1]

Answer:

x = 17

Step-by-step explanation:

∠ DCE = ∠ ACE ( vertically opposite angles )

The sum of the 3 angles in a triangle = 180° , then

∠ DCE = 180° - (100 +x) = 180 - 100 - x = 80 - x

∠ ACE = 180 - (49 + 4x) = 180 - 49 - 4x = 131 - 4x

Equating the 2 angles

80 - x = 131 - 4x ( add 4x to both sides )

80 + 3x = 131 ( subtract 80 from both sides )

3x = 51 ( divide both sides by 3 )

x = 17

8 0
2 years ago
Help help help help<br> help:(
lora16 [44]

Answer:

The first one has the lowest cost per mL

Step-by-step explanation:

Devide each price by the mL to get the cost for 1 mL and then compare the results.

6 0
3 years ago
The equation of a line is y = -1. Will this produce a horizontal, vertical, or diagnol line?
Genrish500 [490]
It will graph a straight horizontal line at -1
4 0
2 years ago
Calculate the surface area of this box.
julia-pushkina [17]

Answer:

36 cm^2

Step-by-step explanation:

S.A. = 2 (lw + wh + lh)

S.A. = 2 ((4)(2) + (2)(2) + (4)(2))

S.A. = 2 (8 + 4 + 6)

S.A. = 2 (18)

S.A. = 36

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Stephan is planning a hiking trip at Kings Canyon National Park. He plans to hike 14 miles every 2 days. If he hikes 42 miles, h
    7·1 answer
  • What is the unit rate of 2 for $4 55oz - 64oz
    9·1 answer
  • Find the variable for number 7.
    5·2 answers
  • A fruit company sells oranges for 32 cents a pound plus $7.50 per order for shipping. If an order is over 100 pounds, shipping c
    6·1 answer
  • Please help me with this
    8·2 answers
  • Caleb bought 5 packs of pencils for 10$ . how muc will he pay for 9 packs of pencils?
    12·1 answer
  • During the settlement of the west many towns were established by speculators who
    13·1 answer
  • Find the length of the missing side:
    5·1 answer
  • Please answer the questions in pic
    11·1 answer
  • Which shows 0.00234 written in scientific notation?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!