1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vredina [299]
3 years ago
8

Suppose your favorite ice cream flavor, strawberry, costs $1.50 per cone and chocolate costs $1.00 per cone. If you receive 10 u

tils when you eat chocolate ice cream, how many additional utils would you need to get from eating strawberry ice cream to make you indifferent between purchasing the two flavors of ice cream?
Mathematics
1 answer:
olga2289 [7]3 years ago
7 0

Answer:

additional utils from eating strawberry = 5 to make indifferent between purchasing 2 flavors of ice cream

Step-by-step explanation:

given data

strawberry costs = $1.50 per cone

chocolate costs = $1.00 per cone

eat chocolate receive = 10 utils

to find out

how many additional utils would you need to get from eating strawberry ice cream

solution

we know here that when we take chocolate ice cream

for $1 he get = 10 utils

so we can say he is indifferent between two flavors

when he get 10 utils for $1 on strawberry ice cream also

so that he get 15 utils for a strawberry ice cream that will be  $1.5

so that additional utils from eating strawberry ice cream will be here as

additional utils from eating strawberry = 15 - 10

additional utils from eating strawberry = 5

You might be interested in
Find the volume of the cone.<br> Either enter an exact answer in terms of pi or use 3.14 for pi
Amanda [17]

Answer:

Volume is 20.93333333 units^3

Step-by-step explanation:

I used 3.14 for pi

Look at the attachment

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Expand and simplify 9(2x + 3) + 4x
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

22x+27

Step-by-step explanation:

Let's simplify step-by-step.

9(2x+3)+4x

Distribute:

=(9)(2x)+(9)(3)+4x

=18x+27+4x

Combine Like Terms:

=18x+27+4x

=(18x+4x)+(27)

=22x+27

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A coin is flipped and a die is rolled what is the probability of getting tails and 5
Mashutka [201]

Answer:1/4

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ryan bought three shirts at a store for $40.62. How much money would it cost for Ryan to go back to the store and buy two more s
Zanzabum

Answer:

$27.08 it would cost to get the other two shirts

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Solve for x: 4(x + 2) = 3(x − 2)
Oliga [24]

Answer:

x = -14

Step-by-step explanation:

4x + 8 = 3x - 6

4x = 3x - 14

x = -14

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The design for the palladium window shown includes a semicircular shape at the top. The bottom is formed by squares of equal siz
    13·2 answers
  • Find the mean of 7, 9, 6, 15, 22, 25, 31. Round to the nearest whole number.
    9·1 answer
  • Find the next two terms in the sequence.
    12·2 answers
  • ryan pays $3.78 for a bag of 14 tangerines. find the unit price in dollars per tangerine. if necessary round your answer to the
    12·1 answer
  • Given z1 = 1 + i, z2 = 1 + i, find w = z1 ⋅ z2, and graph z1, z2, and w.
    14·1 answer
  • Evaluate f(x) = 2x at x = 5.<br> A) 32<br> B) 10<br> C) 64<br> D) 25
    11·1 answer
  • ture or false: when you translate a figure in the coordinate plane, the number of units you translated is added to the y-coordin
    14·1 answer
  • Joseph claims that a scatterplot in which the y-values increase as the x-values increase must have a linear association. Amy cla
    15·2 answers
  • 4.6 is what percent of 23?<br><br> Can someone give me the answer please
    6·1 answer
  • Dy/dx= y^4 and y(2)= -1. Y(-1)=
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!