1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fomenos
3 years ago
5

2/3 (x - 7 ) = -2 AL y = 5/3 B: 8 1/3 C: 10 D: 4

Mathematics
1 answer:
nika2105 [10]3 years ago
8 0

Answer:

D: 4  

Step-by-step explanation:

1. Solve the equation

\begin{array}{rcl}\dfrac{2}{3}(x - 7) & = & -2\\\\2(x - 7) & = & -6\\x - 7 & = & -3\\x & = & \mathbf{4}\\\end{array}

2. Check

\begin{array}{rcl}\dfrac{2}{3}(4 - 7) & = & -2\\\\\dfrac{2}{3}(-3) & = & -2\\\\-2 & = & -2\\\end{array}

OK

You might be interested in
It takes 0.5 gallon of cream to make 1 pound of butter.
Pavlova-9 [17]
Yes I think it really is the correct answer
4 0
2 years ago
How long can I talk on the phone if they charge 8 cent a minute and I have 90 cents
NeTakaya
U can talk only for 11 minutes and have 2cents left
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me this is urgent I really apressuare if someone did this at time please
Mariulka [41]
What's the question?

7 0
3 years ago
I need help with this question plz
pashok25 [27]

First you need to distribute the exponent into the terms for the first parenthesis.

(-3x²y³)³ = (-3)³ * (x²)³ * (y³)³

= -27 *x⁶ *y⁹

= -27x⁶y⁹

Then you multiply -27x⁶y⁹ by x²y.

You just need to add the exponents of x and y:

-27x⁶⁺²y⁹⁺¹

= -27x⁸y¹⁰

5 0
3 years ago
There are 790 cal in 610 ounce bottles of apple juice how many calories are there in one 10 ounce bottle of apple juice
Akimi4 [234]
I would say 18 because 790-610= 180 and 180÷10= 18
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A manufacturer makes two types of handmade fancy paper bags. Type A and Type B. Two designers a cutter and a finisher need to wo
    10·1 answer
  • Which equation has infinitely many real solutions?
    12·1 answer
  • Adding and Subrtracting Fractions.Solve each problem.Write your answer as a mixed number(if possible)
    12·1 answer
  • Mark drew two lines that form a right angle What words describe the lines that Mark Drew
    7·1 answer
  • If 16-oz bottle water cost $1.44 what is the cost per ounce
    14·1 answer
  • What is the fraction expressed in lowest terms?
    9·2 answers
  • Find the missing value need help
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!! WILL GIVE BRAINLIEST
    12·1 answer
  • How do I solve 8k-9(4K+4)
    15·1 answer
  • Hi ppl of brainly. I need some help with my math assignment. explain if u can (if u can't, that's okay ) if you dont know it. pl
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!