1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GrogVix [38]
3 years ago
5

One side of a triangular garden is x feet long. The other two sides of the garden are both 5 feet less than twice the length of

the first side of the garden.
Part A: Write a simpiflied expression for perimeter, in feet, of the garden.
A fence is placed along the entire perimeter of the triangular garden. The roll of fencing is 40 ft long.
Part B: Write a simplified expression to show the amount of fencing, in feet, which is left from the roll of fencing.
Mathematics
1 answer:
Gnoma [55]3 years ago
3 0
A:  If the 1st side of the garden is x feet long then the other sides are 2x - 5.  The perimeter is simply the measure of the distance around the triangle, so the length of all three sides added up.  So the equation to find the perimeter (p) would be...

p = x + (2x+5) + (2x+5)
or
p = x + 2(2x+5)

This is actually an equation so the expression to represent perimeter would simply be...

x + 2(2x+5)

B:  Since we know the equation for the perimeter and we know that we have 40 feet of fencing, then the equation to find the left over fencing would just be the length of fencing minus the perimeter...

40 - x + 2(2x+5) = the leftover amount of fencing

so the expression is...

40 - x + 2(2x+5)


You might be interested in
Calculate the area of the shapes below.
GREYUIT [131]

Answer:

the answer should be 24ft

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Van purchased a DVD player on sale. The original selling price was
hammer [34]

Answer:

the first step is find the amount of money you saved

Step-by-step explanation:

171.50-145.12=26.38

26.38 / 171.5 = .154

15.4%

8 0
2 years ago
Multiply (x - 4)(2x + 3) using the foil method show the foil method products
AVprozaik [17]

(x - 4)(2x + 3)

Using foil:

2x^2 + 3x - 8x - 12

Simplify.

2x^2 - 5x - 12 is the product after using FOIL.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Christine has $875.83 In her savings account the account pays 9% compounded monthly. Christine does not make any deposits or wit
Karolina [17]

Answer: the account earns interest of $40.16

Step-by-step explanation:

We would apply the formula for determining compound interest which is expressed as

A = P(1+r/n)^nt

Where

A = total amount in the account at the end of t years

r represents the interest rate.

n represents the periodic interval at which it was compounded.

P represents the principal or initial amount deposited

From the information given,

P = 875.83

r = 9% = 9/100 = 0.09

n = 12 because it was compounded 12 times in a year.

t = 6 months = 6/12 = 0.5 year

Therefore,.

A = 875.83(1+0.09/12)^0.5 × 12

A = 875.83(1+0.0075)^6

A = 875.83(1.0075)^6

A = 915.99

The interest that she earns is

915.99 - 875.83 = $40.16

7 0
2 years ago
Help ASAP this is hard to solve
VLD [36.1K]

Answer:

For the first one it is BEA and the second one is CED

I hope this help I would also appreciate brainliest please :)

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Help please someone math
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to 1/5m − 20
    11·1 answer
  • The art club had an election to select a president. 39 members voted in the election and 13 did not vote. What percentage of the
    10·1 answer
  • 3 (a) A random sample of 200 voters in a town is selected, and 114 are found to support an annexation suit. Find the 96% confide
    12·1 answer
  • A triangle has side lengths of 6, 7, and 10. Is it a right triangle? Explain
    12·1 answer
  • Math Questions!!! Please help if you see this!!
    6·1 answer
  • They really make you pay for tutoring now??!!
    8·1 answer
  • PLEASE HELP QUICK ILL GIVE YOU BRAINLIEST IF ITS RIGHT!!!​
    6·1 answer
  • Find the equation of the parabola that has a vertex at (2,0) and a y-intercept of (0,12).
    15·1 answer
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!