1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andre45 [30]
3 years ago
6

What is the volume of the composite space figure to the nearest whole number?

Mathematics
1 answer:
Firdavs [7]3 years ago
6 0
Check the picture below.

the volume of a rectangular prism is just the product of its 3 dimensions, so the volume of those two there is 4*9*6  and 3*6*5.

so the volume for the composite figure is just the sum of those two products.

You might be interested in
What is y=−29x 3 in standard form using integers?
cupoosta [38]
<span>add 2/9x to both sides, if you do that you get 2/9x+y=3. If you want to simplify it multiply everything by the denominator, in this case, 9 so then you would have 2x+9y=27 

Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
</span>
4 0
2 years ago
What is the range of possible sizes for side x
vladimir1956 [14]

Answer:

4<x<12

Step-by-step explanation:

8.0+4.0=12.0

8.0-4.0=4.0 or 4

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE ASAP QUICK THX​
never [62]

Step-by-step explanation:

\bf \huge \red{Answer:-}

7 0
2 years ago
A model rocket is 3 inches long. the real rocket is 120 ft long. what is the unit rate that describes the relationship of the re
lora16 [44]

Answer:

40 ft/in

Step-by-step explanation:

There is 40 feet for every inch of the model

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jeffrey is scuba diving. His elevation changes by -5.5 inches every second. Jeffrey Dives for 30 seconds. What is the total chan
elena-s [515]
-165...you take -5.5 times 30 and you get -165
8 0
2 years ago
Other questions:
  • You invest $2,000 in an account that is compounded annually at an interest rate of 5%. You never withdraw money from the account
    11·1 answer
  • What is the price per pound of salt if 1/4 pound cost $0.50
    11·1 answer
  • 3. What can you use to measure area? Include examples please
    7·1 answer
  • Which inequality is true?
    5·2 answers
  • Stella took a taxi from her house to the airport. The taxi company charged a pick-up fee of $1.20 plus $1.50 per mile. The total
    8·2 answers
  • Can someone please tell me what range and domain is. and how to tell what an independent and dependent variable are please
    12·2 answers
  • The perimeter of a square measures 26 cm. What is the length of the side of the square? Sketch a model to show how the length is
    13·1 answer
  • -Cuántos números 2 veras si cuentas de del 10 al 22?​
    14·1 answer
  • Bananas cost 0.59 per pound. Create an equation that could be used to find the total cost of y of x bananas
    7·1 answer
  • What is the best approximation for the area of this circle? Use 3. 14 to approximate pi. 18. 8 ft² 37. 7 ft² 75. 4 ft² 113. 0 ft
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!