1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kakasveta [241]
4 years ago
11

A 2-quart carton of frozen yogurt costs $2.56. What is the price per fluid ounce?

Mathematics
1 answer:
lisov135 [29]4 years ago
3 0

Answer:

3.12

Step-by-step explanation:


You might be interested in
5 sweets cost 30p altogether, how much do 7 sweets cost?
Nezavi [6.7K]
The best way to find out what 7 sweets cost, firstly, you should find out what one sweet would cost. You have 5 sweets, with a total cost of 30p. You should divide 30 by 5, giving you 6p per sweet. To get the cost of 7 sweets, you have to multiply 6p by 7, giving you 42p. Therefore, the cost of 7 sweets is 42p. Hope this helps :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleasee helpp
max2010maxim [7]

Answer:

the answer is D because "difference" is a key word for subtraction

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the expression for the difference between five times a number and twice that number?​
kramer

Answer:

5x-2x

///////////////

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the period of this graph?
SCORPION-xisa [38]

Answer:

Period is time between the two peaks.

Period = 4.114 - 1.870

Period = 2.244 seconds

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If 5x + 2 = 7x - 7, then x =
Oduvanchick [21]

Answer:

if 5x + 2 = 7x - 7 then the answer is x = 9/2.

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a study of the accuracy of fast food​ drive-through orders, one restaurant had 34 orders that were not accurate among 371 ord
    10·1 answer
  • 5/12-3/8 In Simplest form can someone please break it down so I can understand how to get the answer..
    12·1 answer
  • What is an equivalent formula to B=A+C/D?
    11·1 answer
  • 7 yards = to how many feet
    15·1 answer
  • Question in photo (:
    13·1 answer
  • Help please ASAP ASAP
    5·2 answers
  • Write an equation for the line shown in the graph.
    11·1 answer
  • What function type does the table of values represent? Question 7 options: A) Linear B) Quadratic C) Exponential D)
    6·1 answer
  • Given the parent function f(x)=|x|, write the equation of the function g(x) whose graph is pictured
    5·1 answer
  • Samantha and mia each left julia’s house at the same time. mia walked north at 7 kilometers per hour. samantha ran west at 11 ki
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!