1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kakasveta [241]
3 years ago
11

A 2-quart carton of frozen yogurt costs $2.56. What is the price per fluid ounce?

Mathematics
1 answer:
lisov135 [29]3 years ago
3 0

Answer:

3.12

Step-by-step explanation:


You might be interested in
Please hurry 6of25 and I’m very confused
Setler79 [48]

Answer:

selma

Step-by-step explanation:

she has the lowest gross income

6 0
3 years ago
It costs Doug $30 to set up a cupcake stand. He charges $2 for every cupcake he sells. If Doug makes $48 of profit in one day, h
Lunna [17]

Answer:

It is 39 cupcakes.

Since he charges $2 per cupcake (39), it is 78.

He makes profit so subtract 30 from 78 and you get $48.

6 0
3 years ago
PLEASE SOMEONE HELP ILL GIVE BRAINLIEST!
grin007 [14]

Answer:

Part A

The rotation of the point (x, y) 180° about the origin gives the point (-x, -y)

Therefore, we have the points, ΔLMN, L(1, 1), and M(2, 2), and N(3, 3)

The coordinates of the vertices of the image, ΔL'M'N' are L'(-1, -1), and M'(-2, -2), and N'(-3, -3)

Please find attached the graph of triangle ΔLMN and ΔL'M'N'

Part B

The lines drawn through L and L' and through M and M' are colinear

Part C

A line is defined by two points, such as <em>L </em>and <em>M.</em> Rotation of a line through 180° about the origin will give an image location on the same path as the extension of the original line.

The third point, <em>N</em>, however, defines a plane, and the rotation of a plane by 180° will give an image which is turned upside down with regards to the preimage

Therefore, a trough in the preimage becomes a peak in the image and the lines drawn through N and N' crosses the colinear lines drawn throgh M and M' and L and L'

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Can someone please answer. There is one problem. There's a picture. Thank you!
AnnZ [28]
Just multiply them so first multiply 2.7 times .9 and then times your answer by .6
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Herman is standing on a ladder that is partly in a hole.He starts out on a rung that is 6 feet under ground ,climbs up 14 feet,t
fomenos
Well lets try using negatives and positives, negatives for underground positives for above. -6 + 14 = 8 then 8 - 11 = -3. When Herman finally stops climbing he is 3 feet below ground level.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Girl talk????? anything...
    6·2 answers
  • What is the solution to -3/4x + 2
    9·1 answer
  • Picture shownnnmn helppp
    11·1 answer
  • A pizza parlor offers 4 different pizza toppings. How many different kinds of 2-topping pizzas are available? 10 kinds 6 kinds 5
    7·2 answers
  • What is the value of the expression 7–3? A. –21 B. Negative Exponents C. Negative Exponents D. 343
    10·1 answer
  • In early spring, you buy 6 potted tomato plants for your container garden. The plants contained in 8 inch pots sell for $5 and t
    8·1 answer
  • You are conducting a study on the health of people who have been exposed to radiation and those who have not been exposed to rad
    7·2 answers
  • The point (5, 7) is reflected over the x-axis. What are the coordinates of its image?
    7·2 answers
  • Multiply<br> please hurry
    11·2 answers
  • Find the value of b to the shape
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!