Answer:
$5.25
Step-by-step explanation:
a half dozen is 6
31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.
those are some expensive eggs!!
Answer:
question 1: option C (1)
question 2: option A (3)
Step-by-step explanation:
hope it helps!
Answer:
Of all 6 faces it would be 150
Step-by-step explanation:
If one side of the cube is 5cm long, then l × w = area of a face, so if it is a cube then all 4 sides are the same on a face so 5 × 5 = 25, so 25 × 6 faces = 150
Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.